W niedzielę (13 czerwca) od godziny 12:00 do 15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się XXVI odsłona Jarmarku końskiego. Wydarzenie sięga do życia codziennego prowincjonalnych miasteczek Lubelszczyzny lat 20. i 30. XX w., w których cyklicznie organizowane były targi końskie.

W lubelskim skansenie podczas inscenizacji Jarmarku końskiego pojawią się postacie gospodarza terenu i komisji targowej, w tym dziedziczek z okolicznych majątków, cygana podsycającego atmosferę handlu oraz Żyda w roli świadka transakcji. Nie zabraknie też dziedzica wybierającego konia do bryczki i młynarza z pomocnikiem szukających odpowiedniego zwierzęcia do cięższej pracy. Będą także karciarze i przechadzający się dziad liczący na zarobek. Porządku na targu będzie pilnował posterunkowy.

Wiodącym elementem wydarzenia będzie prezentacja koni, podczas której sprawdzona zostanie ich sprawność i siła poprzez próbę uciągu, a także temperament. Finał targowania się o konia zostanie przypieczętowany litkupem, czyli opijaniem wódką zawartej transakcji.

Inscenizacji będzie towarzyszył pokaz pracy kowala. Zobaczyć będzie można również konie zamieszkujące skansen, do których niedawno dołączyły dwa młode koniki polskie.

Wydarzenie odbędzie się na rynku muzealnego miasteczka. Bilety możecie nabyć w kasie skansenu w cenie 18 zł (bilet normalny) i 9 zł (bilet ulgowy).

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments