Potrzebujesz pomysłów na jesienny wystrój twojego domu lub zewnętrznej przestrzeni? Dynie są jednymi z najlepszych symboli jesieni. Co więcej, ich dekorowanie to świetna zabawa dla całej rodziny i okazja do wykazania się kreatywnością.

Jak wiadomo dynia to niekwestionowana gwiazda tego sezonu. Nie musisz jednak jej kroić i w niej rzeźbić, aby uzyskać ciekawy efekt. Od farb w sprayu po sztuczne kwiaty i nie tylko – istnieje mnóstwo narzędzi pozwalających zaprojektować pomysłową dekorację. Malowane czy wyklejane dynie z pewnością będą pasować do każdego wystroju mieszkania lub przydomowego ogrodu. Dlatego zebraliśmy dla was garść inspiracji, które umożliwią wam stworzenie własnych jesiennych ozdób.

Biała dynia z oczami

Pierwszym pomysłem na wykonanie dekoracji jest przyozdobienie białej dyni sztucznymi oczami. W tym celu będą Ci potrzebne: naklejki – ruchome, samoprzylepne oczka, kilka warzyw, czarna akrylowa farba rzemieślnicza, taśma malarska, biała farba w sprayu i pędzel piankowy do malowania.

Zacznij od obklejenia wokoło podstawy łodygi dyni taśmą malarską. Następnie pomaluj ją, używając farby rzemieślniczej i piankowego pędzla. Kiedy już to zrobisz, pozostaw dynię do wyschnięcia. Pomalowanie łodyg warzyw na czarno nada im nowoczesny i nieco mroczny wygląd. Kolejnym krokiem jest przymocowanie naklejek oczek, które trzeba przykleić z przodu dyni, tworząc dowolne kształty liter. Mając np. dwa warzywa, które umieścisz obok siebie, możesz na nich stworzyć własne przesłanie lub dowolny wyraz.

Kwiatowy motyw dekoracyjny

Następną kreatywną propozycją jest ponowne zestawienie białej dyni, ale tym razem z ciemnymi, sztucznymi kwiatami. Do stworzenia tej ozdoby potrzebujesz jedynie: warzyw, czarnej akrylowej farby rzemieślniczej, kleju na gorąco, białej farby w sprayu, taśmy malarskiej, pędzla piankowego, sztucznych krzewów jedwabnych kwiatów i szczypiec tnących lub dużych nożyc.

Najpierw pomaluj łodygę dyni czarną farbą rzemieślniczą tak samo, jak w poprzednim przypadku. Oklej ją więc taśmą malarską i zacznij malować, używając do tego celu pędzla piankowego. Nie zapomnij też użyć białej farby, pokrywając nią całe warzywo. Następnie czas na pomalowanie kwiatów ciemną farbą. Zanim zaczniesz, warto jednak podłożyć pod nie starą gazetę lub inną podkładkę, tak by niczego nie zabarwić. Można też zrobić to na zewnątrz, a następnie pozostawić sztuczne rośliny do całkowitego wyschnięcia. Ostatnim krokiem jest natomiast przycięcie łodyg kwiatów przy pomocy szczypiec lub mocnych nożyc. Dzięki temu przykleisz je równo na powierzchni dyni za pomocą gorącego kleju. W tym celu najlepiej owinąć nimi przód warzywa po przekątnej.

Marmurkowa dynia

Ten pomysł na ozdobienie dyni jest bardzo efektowny, a przy tym bardzo prosty w wykonaniu. Potrzebujesz zaledwie kilku materiałów takich jak: kolorowe lakiery do paznokci, biała farba
w sprayu, dynie oraz duża miska lub wiadro z wodą. Przydarzą Ci się też rękawiczki, aby nie pobrudzić rąk i wykałaczka do mieszania emalii.

Najpierw napełnij wybrane naczynie wodą. Powinno być one tak duże, żeby zanurzyć w nim warzywa w całości. Następnie wlej do niego lakier do paznokci, tak by osiadł na powierzchni płynu. Aby jednak tak się stało, musi on być utrzymany w temperaturze pokojowej.

Jeśli użyjesz kilku kolorowych emalii, sięgnij po wykałaczkę, by delikatnie je wymieszać. Gdy już to zrobisz, nie czekaj i zanurz pierwszą dynię w wodzie, ponieważ lakiery do paznokci dość szybko wysychają. Przed wyciągnięciem warzyw lekko je obróć, aby dokładnie zebrać resztki kolorów lub pokryć nadal puste obszary dyni. Na koniec postaw je np. na tekturze lub papierowym ręczniku, by mogły całkowicie wyschnąć.

Eksplozja kolorów

Ta kolorowa dynia spodoba się szczególnie dzieciom, ponieważ przy jej tworzeniu mogą czerpać sporo frajdy. Do jej ozdobienia trzeba wykorzystać: stare kredki woskowe, warzywa, biały klej biurowy i suszarkę do włosów.

Pamiętaj o tym, by na początku usunąć wszystkie etykiety z kredek, co ułatwia moczenie ich w ciepłej wodzie. Następnie nałóż klej na wierzch dyni, czyli tuż przy jej łodydze i przyklej kredki wokół niej. Na koniec uruchom suszarkę, nastawiając ją na wysoką temperaturę i skieruj ją bezpośrednio na górę warzywa, aby stopić przyczepione wcześniej kolory. Susz tak powierzchnię dyni aż osiągniesz pożądany przez Ciebie rezultat. Najlepiej wykonać tę czynność na balkonie lub na zewnątrz, ponieważ kredki mają tendencję do rozpryskiwania się.

Efekt lekkości

Do stworzenia kolejnej eleganckiej ozdoby potrzebujemy głównie kolorowych, puchatych piór. Oprócz tego warto kupić: dynię, klej na gorąco, białą farbę w sprayu i szczypce do obcinania.

Na początek pomaluj warzywo na biało i poczekaj aż wyschnie, a w międzyczasie skróć końcówki piór i dodaj odrobinę kleju na koniec każdego z nich. Teraz możesz już zacząć je układać w jednej linii i w pozycji pionowej umieścić je na rowkach dyni. Przyczepiając każde z piórek, dodaj też niewielką ilość kleju na ich górne części, aby skutecznie utrzymać je w miejscu. Spraw też by te ozdoby lekko na siebie nachodziły i otaczały warzywo na całej długości.

Sznurek w roli głównej

Ostatni pomysł na udekorowanie dyni jest banalnie prosty, ale skutecznie podkreśla jej cechy, czyli łodygę i kształt. Wystarczy, że znajdziesz dwukolorowy sznurek piekarski np. w kolorach czerni
i bieli. Oprócz tego atrybutu przygotuj też: warzywa, klej na gorąco i nożyce.

Zacznij od pocięcia sznurka na kilka długich kawałków tak, aby rozciągały się one od góry aż do dna dyni. Następnie umieść niewielką ilość gorącego kleju wokół łodygi warzywa i zbliż każdy
z przygotowanych fragmentów sznura, przyklejając go w tym miejscu. Ich mocowanie zakończ na spodzie dyni, przyklejając tam każdy z kawałków.

Kolejnym krokiem jest owinięcie sznurka wokół łodygi. Zacznij od posmarowania jej podstawy klejem na gorąco, a później obtocz ją sznurkiem i stopniowo owijaj tę część dyni aż do jej samego końca. Gdy skończysz pokrywać łodygę, odetnij sznurek i zabezpiecz jego końcówkę odrobiną kleju.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Ogrodolandia
2 lat temu

W dyni drzemie ogromny potencjał! Bardzo ładne inspiracje 🙂