Lada chwila rozpocznie się sezon wykopkowy – w Muzeum Wsi Lubelskiej jego oficjalne otwarcie nastąpi 23 września. Wszyscy, którzy chcą spróbować swych sił przy kopaniu i zbiorze ziemniaków za pomocą tradycyjnych narzędzi, powinni odwiedzić muzealne pola już w najbliższą niedzielę.

Jesień to czas wytężonej pracy w polu i ogrodzie. Sadzenie, obsiewanie, a wreszcie zbiory rozpoczynają się już pod koniec kalendarzowego lata i trwają niemal do pierwszych przymrozków. Do najważniejszych zajęć, które czekają rolników we wczesnych miesiącach jesiennych jest zbiór wyhodowanych ziemniaków, czyli tak zwane wykopki. Niegdyś używano wyłącznie siły własnych rąk i prostych polowych narzędzi, co zostanie zaprezentowane w skansenie w najbliższą niedzielę, 23 września.

– W programie naszych wykopek znalazł się pokaz kopania ziemniaków motykami ręcznymi, a jeśli dopisze pogoda, także kopaczką konną. Naszych gości nigdy nie trzeba zachęcać do pracy – sami wchodzą na pole i włączają się w zbiór ziemniaków. Ku naszemu zaskoczeniu do mozolnej pracy rwą się zawsze także młodsi uczestnicy, dzieci oraz młodzież – mówi organizator, Halina Stachyra.

Kopaniu ziemniaków towarzyszyć będą liczne atrakcje. W stodole w zagrodzie z Żabna zaprezentowane zostaną maszyny, narzędzia, kosze i worki używane do zbioru ziemniaków na Lubelszczyźnie w XIX i XX wieku, a w chałupie z Niemiec gospodynie z Woli Osowińskiej pokażą jak przygotować ziemniaczane smakołyki.

– Podczas wydarzenia można będzie zobaczyć wystawę drobnych narzędzi do kopania, począwszy od tych najprostszych, wykonanych z jednego kawałka metalu, po te znane nam dziś kilkuzębne, takie jak grabie. Nie zabraknie także tradycyjnych wiklinowych koszy, do których zbierano bulwy. Ponieważ od razu dokonywano selekcji zbiorów, niektóre kosze napełniano ziemniakami przeznaczonymi na sprzedaż lub długie przechowywanie, inne bulwami uszkodzonymi bądź zgniłymi. Kustosz muzeum ze szczegółami opowie o procesie selekcji i działaniu wykopkowych sprzętów – wyjaśnia Halina Stachyra.

Na dzieci będą czekały zajęcia plastyczne i quizy. Ich motywem przewodnim będzie rzecz jasna ziemniak. Ponadto dla przybyłych przygotowano zabawy przy ognisku w wąwozie nieopodal dworu z Żyrzyna i degustację pieczonych kartofli przy akompaniamencie ludowej kapeli.

– Stworzyliśmy specjalny kącik dla dzieci, w którym najmłodsi będą mogli wykonać stemple z ziemniaków o różnych wzorach. Odbędzie się też ziemniaczany quiz dla całych rodzin połączony z wręczeniem nagród dla najwytrwalszych uczestników – zachęca Stachyra.

Wykopki rozpoczną się 23 września o godz. 11:30 na polach muzealnych. Bilety wstępu w cenie 6 zł i 12 zł do nabycia w kasie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments