Jesień to doskonała pora roku, aby poświęcić czas na stworzenie rękodzieła z dziećmi. Obfitość naturalnych materiałów dostępnych w obecnym czasie, takich jak kasztany, szyszki, liście czy żołędzie, jest niewyczerpana. Można więc wykorzystać je do zrealizowania wielu ciekawych projektów plastycznych.

Aby znaleźć powyższe surowce, trzeba udać się do miejscowego parku lub lasu. To one staną się głównymi elementami kreatywnych i sensorycznych zabaw idealnych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.

Jesienne liście

Wykorzystując kolorowe liście o wielu kształtach i barwach stworzycie wspaniałe prace pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Stopień ich trudności jest również odpowiedni dla dzieci uczęszczających do przedszkola.

Kolorowe stemple z liści

Wykonywanie efektownych prac plastycznych nie musi być trudne. Dlatego stwórzcie razem kolorowe i przyciągające wzrok odbicia liści. Potrzebujecie jedynie akrylowych farb rzemieślniczych, papierowego talerza, piankowych pędzli malarskich, bloku technicznego oraz świeżych liści.

Na początek przygotujcie farby o jesiennych kolorach takie jak żółć, pomarańcz czy czerwień. Wyciśnijcie je na papierowy talerz, a następnie rozprowadźcie je za pomocą pędzla na spód liści. Kiedy już to zrobicie, odwróćcie pomalowane strony dołem do kartki z bloku i delikatnie przyciśnijcie je do papieru. Następnie powoli je odklejcie, aby odsłonić wspaniałe stemple z liści, które wspólnie stworzyliście. Na koniec trzeba pozostawić prace do całkowitego wyschnięcia, a później można je oprawić w ramki i powiesić na ścianach jako dekoracje do domu lub biura.

Stempelki uzyskacie też, wykorzystując markery w różnych odcieniach. Dodatkowo potrzebujecie jednak wałka do ciasta, który pozwoli Wam lepiej docisnąć liście do papieru. Wstępnie należy dokładnie pokolorować ich spód. Wówczas jak najszybciej trzeba przyłożyć je papieru. Do tego połóżcie na liście inną, białą kartkę, aby utrzymać je w miejscu i użyjcie wałka, by mocno odcisnąć ich ślady na papierze.

Liściaste zwierzęta

Do wykonania zwierzęcych postaci z liści potrzebujecie: różnych materiałów z drzew, które posłużą Wam do dekoracji np. nasion klonu, igieł sosnowych, orzeszków bukowych i liści o różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Przygotujcie też taśmę dwustronną, blok techniczny, klej
i nożyczki.

Zgromadzone przedmioty pomogą Wam stworzyć kilka postaci. Jedną z nich jest mysz. Aby ją wykonać, będziecie potrzebowali 3 liści tego samego rozmiaru, które przeznaczycie na korpus zwierzaka i jej głowę. Dodatkowo u dwóch z nich odetnijcie łodygi, a ostatnia z nich posłuży Wam jako ogon gryzonia.

Zacznijcie przyklejać liście, zaczynając od tyłu. Do tego celu użyjcie dwustronnej taśmy i zadbajcie o to, by każdy z nich na siebie nachodził. Następnie doczepcie uszy, wybierając mniejsze liście. Użyjcie też sosnowych igieł, aby zrobić waszej postaci wąsy. Na koniec przyklejcie orzeszki bukowe w miejscu oczu. Do tego celu przyda się Wam klej.

Możecie też zrobić jesiennego ptaka. W tym celu wybierzcie 3 liście o różnych rozmiarach i kolorach – duży, średni i mały. Największy z nich przyda się do stworzenia ciała ptaka, głowę zróbcie z nieco mniejszego elementu, a skrzydło z najmniejszego liścia. Aby natomiast wykonać ptasie oczy, użyjcie orzeszków bukowych. Dodatkowo 2 wycięte kawałki łodygi liściowej posłużą Wam jako nogi ptaka. Na koniec rozdrobnijcie pozostałe listki na małe części i umieśćcie je tuż pod zwierzakiem. Aby przymocować wszystkie elementy postaci, jak w poprzednim przypadku, wybierzcie taśmę dwustronną i klej.

Inspirujące szyszki

Do wspólnych zabaw warto wykorzystać szyszki, które są pięknymi dziełami Matki Natury. Jeśli w bliskiej odległości od waszego domu znajduje się więc las, wstąpcie do niego, bo o tej porze roku możecie znaleźć wiele atrybutów tej jesieni.

Jeżyki z szyszek

Masa solna w połączeniu z szyszkami? Czemu nie. Łącząc je, otrzymacie jeżyki będące idealnym rękodziełem dla przedszkolaków. Oprócz tych składników będą Wam potrzebne: farby plakatowe lub akwarelowe, pędzelek oraz ołówek lub nóż.

Zacznijcie od przygotowania ciasta, do którego należy dodać 2 szklanki mąki, 1 szklankę soli i maksymalnie 1 szklankę wody. Całość po prostu zmieszajcie razem, aby zyskać gęstą masę.

Następnie, aby stworzyć jeżyka połóżcie szyszkę na boku i przyklejcie do jej szpiczastej końcówki dużą kulkę z ciasta solnego. Wtedy uformujcie z niej głowę zwierzaka i zróbcie ołówkiem wgłębienia, które będą oczami. Utwórzcie też mini kulkę, która będzie służyła jako nos i 4 większe kuliste elementy, które staną się łapkami jeża. W tym celu przymocujcie je do jego boków. Na koniec trzeba uformować listki z ciasta i pomalować je farbami mocując je na górze łusek. Całość możecie upiec w temperaturze 80°C lub pozostawić figurki do wyschnięcia.

Kolorowy wąż

Ten projekt wymaga zgromadzenia około 10 szyszek i dużej ilości farb akrylowych. Oprócz tego przygotujcie ruchome oczka samoprzylepne, linę, klej i nożyce.

Zacznijcie od pokolorowania stożków i pozwólcie im wyschnąć, a następnie połączcie je sznurkiem, aby powstał wąż. W tym celu musicie owinąć każdą szyszkę w połowie liną i zawiązać je upewniając się, że sznurek jest schowany między ich łuskami. Trzeba połączyć w ten sposób wszystkie stożki. Na koniec przyklejcie ruchome oczy na ostatniej szyszce i pomalujcie jedną z jej łusek mieszczących się na czubku, na czerwono. Ta część będzie językiem węża.

Żołędzie z innej perspektywy

Żołędzie kojarzą się z jesienią prawie tak samo, jak dynie i kolorowe liście. Łatwo można je też znaleźć i całkiem dobrze nadają się do różnych rodzinnych rzemiosł. Praca z żołędziami jest łatwa, dlatego dziecko poradzi sobie z nimi bez żadnych problemów, nawet jeśli wcześniej nie miało z nimi do czynienia. Sprawdźcie więc kilka świetnych zabaw plastycznych na ten jesienny czas.

Drzewko żołędziowe

Kreatywna praca z gałęzi i czapek żołędzi przyklejonych do podobrazia malarskiego stworzy ciekawy efekt i będzie wciągającą zabawą manualną dla Twojego dziecka. Aby ją wykonać, przygotujcie też takie materiały jak: bezbarwny klej PVA do papieru i klej na gorąco, farby akrylowe i pędzel malarski.

Najpierw należy użyć dużej ilości kleju na gorąco, rozprowadzając go na środek płótna, by przymocować do niego kilka patyków. Pamiętajcie, żeby ułożyć je obok siebie tak, by przypominały drzewo, które lekko rozszerza się ku górze. Następnie trzeba zanurzyć czapki żołędzi w kleju PVA, po czym przymocować je do płótna, na szczycie powstałego dzieła. Kiedy już stworzycie wspólne drzewko, zostawcie swoją pracę do wyschnięcia na noc, po czym wróćcie do niej następnego dnia. Teraz kolejnym krokiem jest pomalowanie przyklejonych już czapeczek. Użyjcie do tego celu farb akrylowych i pędzla malując po prostu wnętrza wierzchołków. Powstały obrazek możecie powiesić na ścianie.

Ramka z żołędzi

Kolejny pomysł polega na stworzeniu ramki, w którą możecie włożyć wasze wspólne rodzinne zdjęcie. Wystarczy, że zgromadzicie około 60 czapek żołędzi, biały klej rzemieślniczy oraz starą drewnianą oprawę.

Na początek włóżcie zebrane wierzchołki żołędzi do miski z wodą, aby je namoczyć. Można też użyć szczoteczki do zębów i odrobiny sody oczyszczonej, aby je dodatkowo wyczyścić. Następnie opłuczcie je i osuszcie ręcznikiem. Kolejnym krokiem jest pieczenie czapek żołędzi w piekarniku nagrzanym do 225 °C przez około 40 minut. To zabije wszelkie bakterie, a także skutecznie wysuszy wierzchołki. Po tym czasie trzeba je wyjąć z piekarnika i ostudzić na papierowym talerzu.

Teraz pora na nałożenie dużej ilość kleju na jedną część ramy na raz. Wówczas możecie ją przykryć czapeczkami, wychodząc nimi lekko poza zewnętrzne krawędzie ramki. Po jej całkowitym ozdobieniu wypełnijcie jeszcze wszystkie szczeliny między żołędziami, ponownie używając kleju rzemieślniczego. Gotową pracę pozostawcie do wyschnięcia.

Ożywione kasztany

Zachęć dzieci do zebrania kasztanów i zaangażuj je w kreatywne zajęcia wykorzystujące te dary natury. Wspólnie możecie z nich stworzyć ciekawe postacie, które rozbudzą wyobraźnię każdego domownika.

Kasztanowe nakładki na ołówki

Kasztany są nieco trudniejsze w zabawie, ponieważ są twardsze niż żołędzie, dlatego nie jest tak łatwo je przebić, by wykonać jakąś pracę plastyczną. Poradzicie sobie jednak, używając do tego celu ostrych nożyczek kuchennych. My na początek proponujemy Wam wykonanie zabawnych nakładek na ołówki przypominających wizerunki zwierząt. Potrzebujecie takich materiałów jak: kasztany, czarny mazak, klej na gorąco, nożyce, kolorowe arkusze piankowe i ruchome samoprzylepne oczy (opcjonalnie).

Najpierw od spodu kasztanów należy wyodrębnić wystarczająco duże dziury tak, by zmieściły się w nich końcówki ołówków. Następnie wytnijcie kilka piankowych elementów, które będą służyły za charakterystyczne części postaci. Chodzi o ryjek i dwie pary uszu dla świnki i misia oraz o dziób, skrzydła i nogi dla ptaka.

Zanim przyczepicie kawałki piankowych arkuszy do kasztanów, zróbcie nożyczkami lekkie szczeliny na uszy misia, a następnie wsuńcie je tam i przyklejcie. Śwince przyczepcie natomiast ryjek i uszy używając gorącego kleju, a ptakowi skrzydła, nogi i dziób oraz ruchome oczka. W przypadku dwóch pierwszych zwierzątek pozwól, by Twoje dziecko namalowało postaciom oczy i buzie czarnym markerem.

Kotki z kasztanów

Kolejny pomysł na rękodzieło dotyczy figurek z kasztanów. Ich wykonanie nie wymaga jednak nakłuwania nożyczkami czy wykałaczkami dlatego jest to zdecydowanie prostszy w stworzeniu projekt. Aby zrobić urocze kotki, potrzebujecie: czarnego flamastra (np. takiego, którym kiedyś podpisywało się płyty), 1 opakowania plasteliny i kilka sztuk świeżych kasztanów.

Najpierw powinna powstać buzia waszego kota. Do tego celu przyda się wymieniony wcześniej czarny marker. Na jasnej stronie kasztana namalujcie więc oczy, nos i wąsy a na koniec podkreślcie to miejsce konturem. Następnie przechodzimy do formowania ciała zwierzaka. Zacznijcie od przyklejenia małych, trójkątnych uszek na czubku kasztana. Teraz pora na ogon, który jednocześnie posłuży wam jako podstawa. Utwórzcie więc rulon i spłaszczcie go po jednej ze stron. Na tę część należy położyć orzech kasztanowca i przycisnąć go do plasteliny. Drugi koniec ogona wywijamy, by wyglądał jak prawdziwy atrybut kota. Na koniec uformujcie dwie małe kulki, z których zrobicie przednie łapki zwierzęcia. Należy przyczepić je z przodu kotka, a paznokciem lub wykałaczką zaakcentujcie pazurki, czyli 3 pionowe kreski na każdej z nich.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
3 lat temu

Super pomysły. Na pewno wykorzystamy z dziećmi 😉