Piknik, festyn i Oktoberfest – takie atrakcje czekają na mieszkańców Lublina od piątku (23 września) do niedzieli (26 września). Sprawdźcie, na co warto się wybrać.

Wystawa „The Journey”

Wystawa Stella Polaris jest dostępna od piątku (24 września) do niedzieli (26 września) w CSK na poziomie -1 w City Project. Wstęp wolny.

Per Spildra Borg i Merete Klingen założyli teatr Stella Polaris w 1985 roku. Wspólnie tworzyli spektakle, prowadzili warsztaty i rozwijali porywający teatr, oparty na mitologii, ekspresji fizycznej, muzyce i pieśni. Artyści działają w tradycji teatru ulicznego, wędrownych kuglarzy i muzyków, a całą swoją twórczość opierają na opowieściach o mitologii i miłości do ziemi.

Norweska wystawa będzie prezentowana po raz pierwszy w Lublinie. Składają się na nią fotografie, materiały filmowe, kostiumy i rekwizyty, które stały się znakiem rozpoznawczym teatru Stella.

Festiwal Open City

W przestrzeni miasta trwa Festiwalu Open City. Do piątku (15 października) możemy zobaczyć 9 instalacji artystów z całej Polski. Instalacje pojawiły się między innymi przed Centrum Kultury w Lublinie, na Starym Mieście i na placu Litewskim.

Mapę instalacji znajdziecie tutaj

Piknik Wojskowo-Historyczny

W ramach obchodów 100. rocznicy oficjalnego zakończenia wojny polsko-bolszewickiej i 99. rocznicy objęcia Garnizonu Lublin przez 8. Pułk Piechoty Legionów, w sobotę (25 września) odbędzie się piknik historyczno-wojskowy. Początek wydarzenia o godzinie 10.

Piknik odbędzie się pod nazwą: Służąc Polsce. 8. Pułk Piechoty Legionów i jego dziedzictwo. Celem projektu jest ukazanie realiów walk o niepodległość Polski i granice państwa polskiego oraz stworzenie możliwości utożsamienia się uczestników z polskimi bohaterami sprzed 100 lat.

W pikniku udział wezmą rekonstruktorzy historii: Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Grenadiere” – Sekcja Wojsko Polskie 1918-1921, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bellum”, Grupa Rekonstrukcji Historycznej K.u.K. Sturmtruppen, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. Pułk Piechoty Strzelców Kresowych.

Program:

10.00 – złożenie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy 8 Pułku Piechoty Legionów, poległych w latach 1918-1920 (oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie, Al. Kraśnicka 2)

11.00 – przysięga żołnierzy 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej (jednostka 2 LBOT, ul. Droga Męczenników Majdanka 70)

12.00 – piknik historyczno-wojskowy (jednostka 2 LBOT, ul. Droga Męczenników Majdanka 70)

– prezentacje historycznej broni, sprzętu wojskowego i zabytkowych pojazdów,
– występy rekonstruktorów historii w strojach z okresu walk o niepodległość Polski,
– rekonstrukcja obozu Wojska Polskiego z okresu wojny polsko-bolszewickiej,
– stoiska edukacyjne z wykładami, gawędami i lekcjami historii ożywionej,
– stoiska promocyjne współczesnego Wojska Polskiego,
– atrakcje dla rodzin z dziećmi

Dodatkowo, podczas pikniku będzie można wziąć udział w akcji honorowego oddawania krwi, zaszczepić się przeciw COVID-19 oraz dopełnić obowiązek spisowy.

Oktoberfest w Lublinie

Już w najbliższy weekend czekają nas dni zabawy na Oktoberfest przygotowane w klubie Radość. W sobotę i niedzielę (25-26 września) odbędzie się święto piwa, które zakończy letni sezon klubowy.

Impreza odbędzie się na terenie Browaru Perła przy ul. Bernardyńskiej 15 w Lublinie. Czekają na nas różnorodne piwne, potrawy inspirowane kuchnią polską, czeską i niemiecką, specjalnie przygotowana scenografia oraz oryginalne bawarskie stroje obsługi, które nadadzą kończącemu sezon wydarzeniu wyjątkowy klimat.

Pełen program wydarzenia znajdziecie tutaj

Mecz Tytanów Lublin

W sobotę (25 września) na stadionie lekkoatletycznym Tytani Lublin zagrają z drużyną Rhions Wyszków. Mecz rozpocznie się o godzinie 15. Bilety możecie nabyć przy wejściu na stadion w cenie 10 zł. Dzieci do lat 13 wstęp mają darmowy. Atrakcje dla kibiców zapewni Spartans ASG i Joint Task Raiders.

Święto Gospel w Lublinie

W sobotę (25 września) w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego im. Romualda Lipko mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Gospel. Początek wydarzenia o godzinie 16.

Wydarzenie w Lublinie organizuje dr Abraham Diomande, pastor i wykonawca muzyki gospel. Abraham D. Na scenie ogrodu zaprezentują się zespoły zarówno z Polski, ale też Danii, jak i Stanów Zjednoczonych. Zobaczymy między innymi rapera Kolah (Polska), Anthoniego Faulknera (Texax, USA), jak i JNR Robinson (Dania).

Bilety na koncert mają charakter cegiełek i są dostępne w Lublinie w Szkole Muzycznej im. T. Szeligowskiego u P. mgr Mariusza Gościło, ul. Narutowicza 32 a (p. 312), w Lublinie w Księgarni Św. Paweł, ul. Królewska 6, w godz. 9-18 i w Świdniku w Domu Kultury, ul. Piłsudskiego 26 (tel. 500 816 007).

Lubelska Giełda Staroci

W niedzielę (26 września) na placu Zamkowym tradycyjnie odbędzie się Lubelska Giełda Staroci. Kolekcjonerów będziecie mogli spotkać od godziny 7 do 14. Do Lublina przyjadą oni z oryginalnymi meblami, biżuterią, obrazami, płytami winylowymi i szklanymi figurkami. Wstęp wolny.

Festyn na Górkach Czechowskich

W niedzielę (26 września) w parku na Górkach Czechowskich odbędzie się Zielony Festyn z Lubelską Ligą Gier Miejskich. Na uczestników czekają między innymi dmuchańce, ekologiczne warsztaty, strefa animacji, eko gra miejska, konkurencje sportowe, konkursy z nagrodami. To jednak nie wszystko bo będzie można skorzystać również z trampoliny, wielkoformatowe gry planszowe, a także porady dietetyczne i darmowy popcorn. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Festyn potrwa od godziny 13 do 17.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments