Szczęki hipopotama, pajęczaki, czy małpy człekokształtne – takie eksponaty można znaleźć w Muzeum Zoologicznym UMCS, które obchodzi w tym roku 75-lecie swojego istnienia.

Jednostka mieszcząca się na Wydziale Biologii i Biotechnologii prowadzi na co dzień działalność wystawienniczą i edukacyjną, a jej zbiory wykorzystywane są podczas zajęć dydaktycznych dla studentów lubelskich uczelni oraz uczniów ze szkół podstawowych i liceów.

– Dział wystawienniczy liczy około 2 tys. eksponatów. To zarówno bezkręgowce, poczynając od tych najprostszych jak gąbki, a skończywszy na wyżej zorganizowanych zwierzętach, czyli małpach człekokształtnych. Osoby, które przychodzą do muzeum, żywo reagują na eksponaty i zwracają uwagę na kunszt preparatorów. Na to, że zwierzęta te wyglądają jak żywe. Jednym z ciekawszych eksponatów jest żubr, który pochodzi z Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Zwraca także uwagę wilk z młodym, sarny, lisy, oczywiście małpy. Spośród bezkręgowców zwracają uwagę motyle z racji swojej barwy – opowiada dr Jacek Chobotow, kierownik jednostki.

Od kilku lat w Muzeum odbywają się również zajęcia dla seniorów. Ekspozycję muzealną w ciągu roku zwiedza średnio kilka tysięcy osób.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments