Juliusz Machulski został Honorowym Obywatelem Lulina. W piątek (13 maja) odbyła się uroczystość związana z wręczeniem Aktu Nadania wybitnemu twórcy.

Reżyser filmowy i producent z Lublinem związany jest od dzieciństwa. Tutaj mieszkał, tu również rodziło się zainteresowanie przyszłego reżysera teatrem i kinem, zwłaszcza kinem Staromiejskim, mieszczącym się w obecnym budynku Teatru Starego. Rodzice – Halina i Jan Machulscy występowali w Teatrze im. Juliusza Osterwy, zaś ojciec również na deskach Teatru Andersena. Wszystkie te miejsca Juliusz Machulski jako dziecko chętnie odwiedzał i jak sam podkreśla – Lublin w dużej mierze go ukształtował.

– Do Lublina zawsze chętnie wracam. Do Teatr Starego, jak byłem mały, mama zabierała mnie na pokazy filmowe. Często odwiedzałem też Teatr im. CH. H. Andersena, gdzie zagrał mój ojciec – mówi Juliusz Machulski, reżyser.

Do Lublina powrócił i na nowo w nim się odnalazł w 2012 roku. Jako jeden z pierwszych reżyserów zaprezentował swój film po wznowieniu działalności kinowej Teatru Starego. W 2014 roku odbyła się prapremiera sztuki „Machia” napisanej specjalnie na zamówienie Teatru Starego. Właśnie w Lublinie, przy tej okazji, po raz pierwszy w karierze, Juliusz Machulski podjął się reżyserii własnego spektaklu, który grany jest do dzisiaj i cieszy się niesłabnącą popularnością wśród widzów. Prezentując na deskach Teatru Starego swoje dzieła, zarówno kinowe, jak i teatralne, Juliusz Machulski przyczynił się do wykreowania współczesnego wizerunku tej drugiej, najstarszej sceny teatralnej w Polsce.

Przez lata swojej działalności artystycznej wniósł istotny wkład w rozwój życia kulturalnego Lublina. W sposób szczególny włączył się również w obchody Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina, przygotowując z tej okazji film „Volta” (2017), którego głównym, pięknie zaprezentowanym bohaterem jest sam Lublin. Warto zauważyć, że w wielu publicznych wypowiedziach Juliusz Machulski wielokrotnie podkreśla zarówno szczególny charakter naszego miasta, jak i fakt, że Lublin zajmuje wyjątkowe miejsce w biografii reżysera.

Fot. Dominika Polonis

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments