Juliusz Machulski zostanie Honorowym Obywatelem Lublina? Być może tak się stanie, ale o tym zdecydują lubelscy radni na sesji Rady Miasta Lublin w czwartek (27 stycznia). O tym, że grono Honorowych Obywateli Lublina może się powiększyć poinformował w mediach społecznościowych prezydent Krzysztof Żuk.

Projekt uchwały w sprawie uhonorowania Juliusza Machulskiego złożony został na wniosek dyrektora Teatru Starego w Lublinie, Karoliny Rozwód i trafi on na najbliższą sesję Rady Miasta Lublin.

Juliusza Machulskiego miłośnikom polskiego kina nie trzeba przedstawiać, jednak nie każdy wie, że jest on blisko związany z Lublinem. W dzieciństwie przez kilka lat mieszkał w naszym mieście, gdy jego rodzice byli związani zawodowo z Teatrem im. Juliusza Osterwy. W tamtym czasie często odwiedzał Kino Staromiejskie w budynku Teatru Starego.

Po wielu latach w 2012 roku jego filmy były jednymi z pierwszych prezentowanych w odnowionym budynku teatru. Wówczas także Juliusz Machulski nawiązał bliską współpracę z Teatrem Starym, co zaowocowało prapremierą sztuki „Machia”, której jest reżyserem i autorem scenariusza. Wyreżyserował także komedię sensacyjną “Volta”, której akcję osadził w Lublinie, odnosząc się w wielu wątkach do trwającego wówczas Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Lublina. Juliusz Machulski często powtarza, że Lublin w dużej mierze go ukształtował. Wielokrotnie podkreśla szczególny charakter naszego miasta i swoje przywiązanie do Lublina.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments