Wśród żołnierzy broniących Ukrainy znalazł się także Olek Szwec, który kilka lat temu był wolontariuszem w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”. Powstała zbiórka na sprzęt, który może pomóc jego oddziałowi w obronie cywilów przed dronami Shahed. Zbiórka potrwa do 15 listopada.

Wielu wolontariuszy w lubelskich instytucjach kultury pochodzi z Ukrainy i mają oni istotny wkład w życie kulturalne i międzynarodową promocję miasta. Od dwudziestu lat, co roku, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie przyjmuje wolontariuszy w ramach Europejskiego Wolontariatu. W roku 2017/2018 wolontariuszem był Olek Szwec z Ukrainy.

W ramach pracy byłem jednym z jego opiekunów i Olek zostawił po sobie wyłącznie dobre wrażenia. Pomagał m.in w realizacji projektu “Shtetl Routes. Podróże przez Zapomniany Kontynent” oraz w zbieraniu materiałów o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Udzielał się także jako wolontariusz na festiwalu Inne Brzmienia i uczestnik Kongresu Inicjatyw Europy Wschodniej – mówi Emil Majuk, główny organizator zbiórki.

Olek jest krajoznawcą i zapalonym podróżnikiem. W czasie rocznego pobytu w Lublinie, oprócz pracy w Bramie i działań w Lublinie udało mu się odwiedzić wszystkie kraje Unii Europejskiej. W kolejnym roku wyjechał na stypendium do uniwersytetu Makassar w Indonezji, po czym wrócił na Ukrainę. Pracował w Informacji Turystycznej w Łucku i był zaangażowany w rozwój turystyki na wybrzeżu Morza Azowskiego. W lutym 2022 roku, po napaści Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, Olek wstąpił do Sił Zbrojnych Ukrainy, żeby bronić swojej ojczyzny przed agresorami z Rosji.

Aby zapewnić Olkowi i jego towarzyszom broni lepszy sprzęt do obrony przed rosyjsko-irańskimi dronami Shahed, które niemal co noc atakują cele cywilne w Ukrainie, potrzebne są środki na zakup sprzętu. Organizatorzy zbiórki planują dostarczyć do Ukrainy reflektory typu szperacz (sky beam), które pomogą lepiej zwalczać nadlatujące drony, a także akumulatory i radiotelefony. Jak piszą w opisie zbiórki: „Pomóżmy Olkowi skuteczniej bronić mieszkańców Ukrainy!”.

Organizatorzy zbiórki, wśród których jest między innymi także Emil Majuk, specjalista w Ośrodku “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie i jednocześnie prezes Stowarzyszenia Panorama Kultur oferują też drobny upominek dla osób, które wezmą udział w zbiórce. Każdy, kto wpłaci co najmniej 100 zł będzie mógł otrzymać w prezencie egzemplarz przewodnika “Shtetl Routes” (w języku angielskim albo ukraińskim) i mapę obiektów żydowskiego dziedzictwa kulturowego na pograniczu Polski, Białorusi i Ukrainy.

Link do zbiórki: https://zrzutka.pl/fdbvn2

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments