Czerwiec i lipiec są miesiącami największej aktywności kleszczy, dlatego już teraz warto postawić na skuteczną ochronę ciała. Nie musimy jednak kupować drogich, chemicznych specyfików, ale postawić na naturalne olejki, mgiełki lub płyny odstraszające niebezpieczne pajęczaki. Możemy też wykonać je sami.

Przepis 1. Spray z octem i olejkiem eterycznym

Przygotuj butelkę z atomizerem i wlej do niej 2 szklanki destylowanego białego octu oraz 1 szklankę wody. Aby zapach preparatu nie był zbyt ostry, dodaj 20 kropli swojego ulubionego olejku eterycznego lub olejku do kąpieli. Warto wybrać np. olejek eukaliptusowy o kojącym zapachu, który działa również jako środek odstraszający kleszcze lub olejek z mięty pieprzowej i cytrusów o mocnym i rześkim aromacie odpychającym pajęczaki.

Po zmieszaniu roztworu bezpośrednio w butelce, spryskaj nim odzież, skórę i włosy. Preparat stosuj przed wyjściem na zewnątrz, powtarzając jego aplikację co cztery godziny, aby zachować ciągłość działania.

Przepis 2. Olejkowa mieszanka ochronna

Kolejna mgiełka to mikstura, którą warto stosować tylko na ubraniach i obuwiu, ponieważ kiedy jest rozpylona na skórze, wykazuje słabsze działanie. Potrzebujesz butelki z aerozolem, filiżanki wody, 10 kropli olejku z geranium różanego, 5 kropli oleju z drzewa cedrowego, 2-3 kropli olejku lawendowego oraz od 2 do 3 kropli oleju z trawy cytrynowej.

Najważniejszymi składnikami sprayu jest olejek z geranium różanego i drzewa cedrowego, więc jeśli nie masz pozostałych, wymienionych wyżej olejów, to możesz je pominąć.

Aby wykonać preparat, trzeba napełnić butelkę wodą oraz dodać olejki eteryczne, a następnie zakręcić naczynie i nim wstrząsnąć. Nie zapomnij o tym, by powtarzać tę ostatnią czynność przed każdym jego użyciem. Spryskaj mgiełką obuwie i ubranie za każdym razem, gdy wybierasz się do miejsc, które mogą być siedliskiem kleszczy. Specyficzny zapach zrobionego przez Ciebie specyfiku powstrzyma ich atak.

Przepis 3. Mgiełka z olejkiem z trawy cytrynowej i eukaliptusa

Ten przepis DIY jest bardzo prosty i nie wymaga wielu składników. Potrzebne Ci będzie jedynie: 20 kropli olejku z trawy cytrynowej, 20 kropli olejku eukaliptusowego oraz 1/2 szklanki wody.

Na początek napełnij wodą butelkę z rozpylaczem. Następnie dodaj olejki eteryczne, zakręć butelkę i jak zwykle nią wstrząśnij. Pamiętaj o tym geście przed każdym użyciem tego naturalnego preparatu, a rozprowadzaj go na ubrania i buty. Użyj tej mieszanki zawsze wtedy, gdy wychodzisz na zewnątrz szczególnie, gdy odwiedzasz gęsto zalesione obszary.

Przepis 4. Płyn rozmarynowy

Produkcja ostatniego produktu do odstraszania kleszczy wymaga użycia 4 szklanek wody. Musisz ją zagotować, a gdy tylko tak się stanie, należy zdjąć naczynie z ognia. Następnie dodaj do płynu około 30 gramów suszonego rozmarynu i delikatnie zamieszaj całość łyżką. Na koniec należy przykryć rondelek pokrywką i pozostawić powstałą mieszaninę na noc.

Kolejnego dnia przecedź powstały specyfik przez sitko, wlewając go do butelki z rozpylaczem oraz dodając do niego 1 łyżkę białego octu winnego. Pamiętaj, by zakręcić butelkę i obrócić ją do dołu, aby całkowicie wymieszać jej zawartość.

Mgiełkę można bezpiecznie używać na odzieży lub na naskórku, jednak najpierw przetestuj jej niewielką ilość na ciele, jeśli masz wrażliwą skórę ze skłonnością do alergii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments