Tomaszów Lubelski to miasto, w którym znajdziemy atrakcyjnych miejsc, które tworzą niepowtarzalny klimat. Jednym z nich jest plac znajdujący się za tomaszowskim sanktuarium.

Znajdziemy tu kolumny pamięci, które odnoszą się do znanych i ważnych dla Tomaszowa Lubelskiego postaci oraz wydarzeń, które mają duże znaczenie dla regionu i historii Polski.

Najnowszą jest Kolumna Niepodległości, która nawiązuje do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Została ona odsłonięta 11 listopada podczas obchodów Święta Niepodległości na terenie Drogi Krzyżowej przy Kościele pw. Zwiastowania NMP.

Wśród kolumn, które znajdują się na terenie placu za kościołem, widnieje również kolumna Tomasza Zamoyskiego, która powstała z okazji 397. rocznicy podpisania „Przywileju Lokacyjnego dla miasta Tomaszowa Lubelskiego”.

Jednym z najważniejszych aspektów tomaszowskiej historii są również Bitwy Tomaszowskie, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. 9 kwietnia to wydarzenie zostało upamiętnione przez miasto kolejnym posągiem.

Wśród osób, którym zostały poświęcone pamiątkowe kolumny, jest m.in. Józef Piłsudski, który odwiedził miasto w 1921 roku, o. Antoni od św. Ducha Wielhorskiego, gen. Tadeusz Piskor, Jan Leonowicz – członek AK, Janusz Peter – tomaszowski lekarz oraz papież Jan Paweł II.

Wśród kolumn pamięci znajdziemy także pomnik poświęcony 1050. rocznicy Chrztu Polski i 355. rocznicy nadania miastu praw miejskich. W kwietniu została także odsłonięta kolumna poświęcona katastrofie smoleńskiej, na której widnieje okolicznościowy tekst i podobizna prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Kolumny z tablicami, które stoją na placu mają tworzyć ścieżkę edukacyjną, która będzie przypominać mieszkańcom oraz turystom o najważniejszych regionalnych i ogólnopolskich wydarzeniach.

Pomysłodawcą i inicjatorem przedsięwzięcia jest Miejska Biblioteka Publiczna w Tomaszowie Lubelskim, burmistrz miasta oraz proboszcz parafii pw. ZNMP, którzy od 2016 roku koordynują działania związane z pojawianiem się nowych kolumn.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Szczawno
5 lat temu

Nawet z tak mało potencjalnie atrakcyjnego obiektu jakim jest kolumna w większej ilość, nadając im jakiś scenariusz tworzy ciekawą atrakcję turystyczną.