Wydarzenie odbędzie się w dniach 4-7 lipca 2019 r. Wezmą w nim udział chóry dziecięce Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores m.in. z Litwy, Łotwy, Estonii, Białorusi, Kolumbii, Ukrainy, Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii, Republiki Demokratycznej Konga, Libanu oraz chóry Polskiej Federacji Pueri Cantores.

Występy chórzystów to część Kongresu „Ut unum sint”. Wyrażenie to z łaciny oznacza “Aby byli jedno”.

W czwartek (6 września) w siedzibie Kurii Metropolitalnej w Lublinie podpisano list intencyjny o współpracy Archidiecezji Lubelskiej, Województwa Lubelskiego i Miasta Lublin. Uroczyste podpisanie listu przez arcybiskupa Stanisława Budzika, marszałka województwa lubelskiego Sławomira Sosnowskiego oraz prezydenta Krzysztofa Żuka ma na celu wspólną organizację kongresu z okazji rocznicy 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej w Lublinie.

– Mija 450 lat od wydarzenia, które było jednym z najważniejszych w historii Polski i Europy – mówi ks. arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Unia Lubelska

podpisana pomiędzy Koroną Królestwa Polskiego a Wielkim Księstwem Litewskim została zawarta 1 lipca 1569 roku. 27 czerwca uchwalono akt unii, a 1 i 4 lipca podpisano akty przypieczętowując ją. Na mocy unii realnej utworzona została Rzeczpospolita Obojga Narodów, która łączyła Koronę i Litwę w osobie jednego władcy. Wówczas powołano również wspólny Sejm i Senat, w którym zasiadali przedstawiciele obu krajów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments