Nazywana jest ACTA 2, choć przewiduje o wiele dalej idące zmiany niż jej poprzedniczka. Dyrektywa przegłosowana 20 czerwca przez komisję prawną Parlamentu Europejskiego może drastycznie zaostrzyć kontrolę informacji w Internecie. Lublinianie zaprotestują przeciw niej w piątek, 29 czerwca.

Siłę Internetu stanowi błyskawiczny przesył danych wszelkiego rodzaju. Obecnie popularne platformy typu YouTube czy Facebook nie kontrolują automatycznie publikowanych na nich treści, są jednak zobligowane do natychmiastowego zablokowania materiału w przypadku naruszenia dóbr intelektualnych. Z założenia najnowsza dyrektywa ma na celu lepszą ochronę praw autorskich. Zdaniem wielu, godzi jednak w wolność słowa oraz ogranicza dostęp do informacji i kultury.

Największe kontrowersje wzbudzają artykuły 11 oraz 13. Pierwszy z nich ma wprowadzić tzw. podatek od linków, czyli opłatę na rzecz wydawcy za podzielenie się jego materiałem w sieci. Uniemożliwi on także udostępnianie skrótów wiadomości i artykułów na portalach społecznościowych czy aplikacjach newsowych. Eksperci upatrują tu wzrostu dużych korporacji kosztem małych, często niezależnych wydawnictw i blogerów, a także upadku portali typu Wykop czy nawet przeglądu prasy.

Drugi dotyczy tzw. filtrowania ogólnego. Odpowiedzialność karna za komentarze użytkowników spadnie na właścicieli serwisów. Wszystkie platformy obejmie więc obowiązek filtrowania zapobiegawczego, o co zadbają algorytmy, identyfikujące treść jeszcze przed jej opublikowaniem. Zdaniem niektórych, problem leży w tym, że automatyczne oprogramowanie nie „wyczuje”, czy dany post zawiera ironię, cytat, czy parodię i natychmiast zablokuje ryzykowny wpis. Nowemu prawu podlegać będzie każda własność intelektualna zamieszczona w Internecie – od artykułów i zdjęć, przez fragmenty utworów cytowane w innym dziele (parodie, remiksy, mashupy muzyczne, teksty piosenek) po humorystyczne memy.

Głosowanie plenarne Parlamentu Europejskiego nad ustawą przewiduje się na początek lipca lub wrzesień tego roku. Wtedy też zapadnie ostateczna decyzja co do przyszłości Internetu. Do tego czasu użytkownicy mogą wyrazić swój sprzeciw na trzy sposoby: poprzez podpisanie gotowej petycji dostępnej pod adresem (https://saveyourinternet.eu/pl/), wysyłanie e-maili oznaczonych hashtagiem #acta2 lub #saveyourinternet do polskich europosłów bądź poprzez czynny udział w protestach, organizowanych na terenie poszczególnych miast.

Lublinianie publicznie zamanifestują swoje niezadowolenie w najbliższy piątek, 29 czerwca. Protest wyruszy z ul. Rynek 12 o godzinie 18.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments