Czy wiesz, że korepetycje z matematyki to jedne z najczęściej poszukiwanych lekcji prywatnych w Polsce? Korzystają z nich najczęściej uczniowie szkół podstawowych i średnich, ale również studenci kierunków ścisłych. Warto sprawdzić, ile kosztują korepetycje z matematyki w 2023 roku. Niektóre ceny robią wrażenie!

Korepetycje z matematyki – przegląd cen w Polsce

Ceny korków w całym kraju potrafią bardzo się od siebie różnić, a „widełki” cenowe są całkiem spore. Inaczej prezentują się korepetycje z matematyki w Białymstoku, Warszawie czy Wrocławiu, a jeszcze inaczej w mniejszych miejscowościach. Znaleźć można lekcje prywatne w cenie 20 złotych za godzinę, ale również o stawkach przekraczających 150 zł.

Co zatem wpływa na ceny korepetycji z matematyki? Oto kilka głównych czynników:

 • Lokalizacja (miasta, województwa).

 • Rodzaj korepetycji (stacjonarne, online, indywidualne, grupowe).

 • Osobiste preferencje zarobkowe korepetytora.

Warto zatem przyjrzeć się różnicom w cenach pod kątem poszczególnych lokalizacji oraz typu prowadzonych zajęć.

Ceny korepetycji w różnych regionach Polski

Od wielu lat ceny korepetycji z matematyki kształtują się według podobnego wzorca. W większych miastach trzeba liczyć się z wyższymi kosztami, ale też wybór korepetytorów jest bogatszy.

Przykładowo, za godzinę lekcji w miastach wojewódzkich trzeba zwykle zapłacić od 60 do 100 złotych. Dla porównania, w mniejszych miejscowościach ceny oscylują w przedziale od 30 do 50 zł.

Jeśli chodzi o województwa, najdroższe korepetycje znaleźć można w mazowieckiem, małopolskim, śląskim, a także dolnośląskim. Najniższe stawki oferują korepetytorzy z województwa podlaskiego, podkarpackiego i opolskiego.

Ceny korepetycji w zależności od rodzaju lekcji

Nieco inaczej prezentują się ceny korepetycji z matematyki, gdy bierze się pod uwagę rodzaj prowadzonych zajęć. Uczniowie mają do wyboru następujące opcje:

 • Korepetycje stacjonarne – tradycyjna forma spotkań w domu u ucznia lub u korepetytora. Wówczas ceny lekcji potrafią wahać się od 30 zł do nawet 150 zł za godzinę.

  • Zalety: przyjazna atmosfera, spotkania twarzą w twarz.

  • Wady: „wstrzelanie się” w grafik, konieczność dojazdów.

 • Lekcje indywidualne – zajęcia jeden-na-jeden, czyli najpopularniejsza opcja korepetycji z matematyki. Za takie korki trzeba zapłacić najwięcej, choć w ujęciu ogólnokrajowym ceny pokrywają się ze wspomnianymi w poprzednim punkcie.

  • Zalety: pełna uwaga nauczyciela poświęcona jednemu uczniowi.

  • Wady: brak możliwości porównania się z innymi kursantami.

 • Zajęcia grupowe – lekcje matematyki mogą być również organizowane dla grup kilkuosobowych. Wówczas korepetytor liczy sobie więcej, ale po podzieleniu na wszystkich uczniów, opcja ta jest nieco tańsza. Często godzina lekcji może kosztować zaledwie 15 lub 20 złotych (za osobę).

  • Zalety: zdrowa rywalizacja pomiędzy uczniami, porównywanie wyników.

  • Wady: trudności organizacyjne, konieczność przygotowania większej sali.

 • Korepetycje online – zyskujące na popularności w ostatnich latach zajęcia edukacyjne przez Internet stanowią ciekawą alternatywę dla lekcji stacjonarnych. Korepetycje online mają najczęściej ustalone z góry „widełki” cenowe, które wynoszą średnio od 64 do 78 zł za 60 minut zajęć.

  • Zalety: najlepsza dostępność, łatwość organizacji zajęć.

  • Wady: brak „żywego” kontaktu, czas spędzony przed ekranem.

Warto również podkreślić, że poszczególne ceny są umowne, a ich ostateczny kształt zależy również od osobistych czynników korepetytorów. Im bardziej doświadczony nauczyciel, tym większa szansa, że będzie się cenił. Do tego dochodzą także kwestie ekonomiczne, jakże istotne w 2023 roku.

Podsumowanie – czy ceny korepetycji są w Polsce atrakcyjne?

Wydaje się, że czasy tanich korepetycji za 20-30 złotych minęły bezpowrotnie. Choć wciąż można znaleźć takie ceny, to jednak średnia krajowa oscyluje wokół 70 zł za 60 minut lekcji. Warto jednak mieć na uwadze, iż poszczególne formy zajęć potrafią znacznie się od siebie różnić pod względem cenników.

Na chwilę obecną, korepetycje z matematyki w Polsce pozostają opłacalne. Wiele wskazuje jednak na to, że mogą one zdrożeć i to niekoniecznie w 2024 roku, lecz na przestrzeni roku bieżącego. Głównym trendem będzie zatem przejście na korepetycje online, które wciąż pozostają nieco tańsze od tradycyjnych spotkań stacjonarnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments