Polecamy kilka pozycji, które z pewnością umilą Wam wakacyjny czas.

POCZTÓWKI

Agnieszka Lis

Wydawnictwo Czwarta Strona

Liczba stron: 320

Kto ma ochotę na wyprawę do raju Wysp Kanaryjskich? Plaże, piękne widoki, fantastyczny klimat, idealne miejsce na urlop. Z takim właśnie przekonaniem grupa bohaterów opuszcza zimną styczniową Polskę i wyjeżdża „wygrzać kości” na zasłużony odpoczynek. I tu zaczyna się cała historia obnażająca „Polaków portret własny” na urlopach i wszelakich wyjazdach. Wyczekiwane wakacje w wyniku splotu dziwnych sytuacji zamieniają się w jedno wielkie nieporozumienie, tym samym wystawiając głównych bohaterów na próbę. Trzy rodziny, trzy historie i trzy zakończenia, czyli tajemnice, miłość, problemy i nieprzepracowane tematy. Czy urlop na Lanzarote okaże się uzdrowieniem i tabletką na wszelkie boleści?

„Pocztówki” to mnóstwo dialogów, wiele wątków, a sami bohaterowie są na tyle uniwersalni, że dość szybko zyskują naszą sympatię. Opowieść utrzymana jest w klimacie popularnych filmów komediowych np. „Listy do M” itp. Generalnie jest lekko, łatwo i przyjemnie – czyli tak jak ma być na urlopie. Plus za zakończenie historii – technicznie świetnie opracowane i przemyślane. Książka idealna na wakacje, do letniego poczytania w podróży, na plaży czy w hamaku.

———————————————————————————————————–

ODWET

Vincet V. Severski

Wydawnictwo Czarna Owca

Liczba stron: 636

Nowa książka mistrza powieści szpiegowsko-kryminalnych. Vincet V. Severski to pseudonim literacki pułkownika polskiego wywiadu, który przez wiele lat pracował poza granicami kraju, ze służby odszedł w 2007 roku. „Odwet” jest kontynuacją powieści „Zamęt”, choć jej znajomość nie jest tutaj konieczna. Tym razem autor serwuje nam tajemnicze śmierci polskich agentów, zamieszanie na scenie politycznej i wybory parlamentarne – to zdecydowanie sprawdzony przepis na zarwane noce.

„Odwet” to wartka i konkretna fabuła, nie ma tu lania wody czy leniwych bohaterów. Jak się dzieje, to się dzieje już na całego i trzeba przyznać, że czyta się to bardzo dobrze. Nieoczywiste zwroty akcji, świetne skrojone postacie, dozowane napięcie i mocny warsztat sprawiają, że z pewnością jest to książka godna uwagi. Po lekturze „Odwetu” pozostaje lekki niedosyt i nieco przyjdzie nam jeszcze poczekać na kolejną książkę Severskiego.

Książka dostępna jest również jako audiobook, czyta Krzysztof Gosztyła.

—————————————————

AMERYKA.PL. OPOWIEŚCI O POLAKACH W USA

Dorota Malesa

Wydawnictwo Znak

Liczba stron: 276

Debiut Doroty Malesy to dowód na miłość, na zakochanie w USA i we wszystkim co amerykańskie. Zbiór reportaży opisujących historie amerykańskiej Polonii odpowiada na pytanie o istnienie prawdziwego „american dream”. Bohaterowie to Polacy, którzy wyjechali do Stanów w poszukiwaniu własnej żyły złota. Poznamy Sebka, który od dziesięciu lat nie może znaleźć żony, gdyż jego pochodzenie determinuje decyzje kobiet pojawiających się w jego życiu. Mężczyzna idealny w polskich warunkach, jednak Stany wymagają czegoś więcej. Poznamy Marka ze świata disco polo, który zasilił grono bezdomnych, a może byłby polską gwiazdą na miarę Zenka Martyniuka, gdyby nie Stany. Jest i Marianna – piosenkarka z Maśluch, wsi koło Lublina, której Ameryka zabrała słuch. Jako dziecko do szkoły chodziła 3 kilometry w błocie lub po zamarzniętym jeziorze do Uścimowa. Marzyła, aby wyjechać z kraju. Wreszcie wyrwała się z tej wielkiej biedy i z domu, gdzie każde niepowodzenie było traktowane przez rodziców jako „kara Boża”. Dziś Stany to jej piosenka, jej muzyka – tylko, że Marianna już jej nie słyszy. Bo Stany dużo dają, ale mogą zabrać o wiele więcej.

Autorkę Polonia zainteresowała po raz pierwszy podczas wyjazdu do Monticello (zwanego Małą Polską) w stanie Nowy Jork. Obecnie wróciła z przerwanego roadtrip po Ameryce. Prowadzi bloga 50shadesofstates.pl

————————————-

(NIE)SŁAWA

Kasia Magiera

Wydawnictwo Melanż

Liczba stron: 406

Opowieść o sławie, wielkich pieniądzach, popularności i o tym, co niesie ze sobą świat celebrytów sławnych z tego, że są sławni. Historia dzieje się w Krakowie, gdzie właśnie rozpoczyna się coroczny zjazd celebrytów. Gwiazdy przybywają do miasta, aby się świetnie bawić i brylować na ściankach. Tymczasem tuż obok hotelu, w krakowskim mieszkaniu zostaje odnalezione ciało popularnej dziennikarki show – biznesu Marii Magdaleny Markowskiej. Nikt nie ma wątpliwości, że została zamordowana w dość nietypowy sposób. (NIE)SŁAWA to książka z ciekawym pomysłem na fabułę, utrzymana jest w ironicznej konwencji, bohaterowie nie są schematyczni i przewidywalni. Jest sporo humoru, fragmentów komediowych i prześmiewczych momentów akcji. Momentami książka jest smutno prawdziwa i obnaża meandry show biznesu. Po udanym debiucie „Echo Milczenia” autorka podniosła wysoko poprzeczkę, ale podczas skoku ma jeszcze spory zapas, aby pokazać na co ją stać.

(NIE)SŁAWA dostępna jest jako audiobook, czyta Laura Breszka.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments