Stres w pracy rośnie wprost proporcjonalnie do ilości zadań i ustawicznego skracania czasu na ich realizację. Im więcej i szybciej musimy pracować, tym częściej popełniamy błędy, spóźniamy się, jesteśmy przemęczeni i wskutek tego odczuwamy rosnący stres, a w ślad za nim rozmaite dolegliwości psychosomatyczne. Kto najbardziej cierpi z powodu stresu? Jakie są jego skutki?

Według badań, stres w pracy odczuwa aż 85 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Dla zaledwie 11 proc. osób, praca jest przyjemnością i spełnieniem marzeń. Ponad 60 proc. badanych odpowiedziało, że praca jest przede wszystkim sposobem zarobienia na życie. Ponad połowa ankietowanych skarży się na przemęczenie spowodowane nadmiarem obowiązków. Wielu pracujących cierpi również z powodu niekomfortowych warunków pracy, takich jak hałas czy nieodpowiednia temperatura. U 25 proc. respondentów stres jest wywołany koniecznością zostawania w pracy po godzinach.

Co Polacy myślą o pracy?

Ponad 80 proc. pracowników deklaruje, że ma jasno określone obowiązki i dobrze sobie radzi z trudnościami. Ponad połowa czuje się doceniana w pracy i lubi to, co robi. W czasie wolnym 55 proc. odpoczywa i nie myśli o pracy. Jednocześnie prawie połowa badanych traktuje pracę po godzinach i w weekendy jako naturalny stan. Prawie tyle samo osób często przenosi emocje z pracy do domu. 29 proc. ankietowanych przyznaje, że znajomi zarzucają im brak czasu na spotkania towarzyskie, a 15 proc. badanych przyznało, że obawia się powiększyć rodzinę ze względu na pracę.

Geografia stresu w pracy

Najczęściej z powodu stresu w pracy cierpią mieszkańcy centralnej i zachodniej części Polski. Natomiast najmniej stresującą pracę mają mieszkańcy na wschodzie i południu Polski. Najwyższy procent zestresowanych pracą Polaków mieszka w Warszawie. Stolica skupia aż 94 proc. zestresowanych pracowników. Warszawiacy najczęściej narzekają na przemęczenie, przeciążenie pracą, zbyt wysokie wymagania pracodawcy oraz pracę po godzinach.

Objawy stresu w pracy

Jak dowodzą wyniki badania najczęstszymi dolegliwościami związanymi z wykonywaną pracą są: zmęczenie, bóle pleców, bóle głowy, kłopoty z zasypianiem, bóle żołądka oraz kłopoty z sercem.

Więcej o stresie w pracy przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments