We wtorek (12 stycznia) wojewoda lubelski wydał również polecenie na realizację transportu dla osób, które mają problem z samodzielnym dotarciem do punktu szczepień oraz tych niepełnosprawnych. W czwartek (14 stycznia) to polecenie uległo jednak zmianie. – Został rozszerzony zakres osób, które będą mogły być dowiezione transportem zorganizowanym przez gminy – wyjaśnia Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Transport będzie polegał na przewiezieniu niepełnosprawnych i seniorów, którzy nie mogą dotrzeć samodzielnie do punktu szczepień. Będzie on również realizowany przez gminy, które od 15 stycznia uruchomią infolinie dla mieszkańców, gdzie będą oni mogli zgłosić zapotrzebowanie na transport. Transport jest dofinansowywany z funduszu covidowskiego. I to nie ulega zmianom.

Pierwotnie zakładano, że w gminie powyżej 100 tys. mieszkańców, czyli np. w Lublinie będzie dofinansowane przez rząd w 80%. Jeżeli transport kosztuje 75 zł na jedną osobę niepełnosprawną dofinansowanie wyniesie 60 zł. Osoby niepełnosprawne chcące skorzystać z takiego rozwiązania muszą pokazać aktualne zaświadczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności o kodzie R lub N. Wojewoda rozszerzył w tych gminach możliwość skorzystania z transportu również na osoby powyżej 70. roku życia, które nie mają możliwości przezwyciężenia trudności związanych z dotarciem do punktów szczepień.

Natomiast w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców z transportu mogą skorzystać osoby niepełnosprawne i te, które maja problemy z samodzielnym dotarciem. W odróżnieniu od miast powyżej 100 tys. mieszkańców grupa osób z problemami z chodzeniem nie ma ograniczenia wiekowego. Każdy kto ma problem z dotarciem do punktu może zamówić transport. Obecnie rządowe dofinansowanie do transportu dla osób niepełnosprawnych wyniesie 60 zł w mieście powyżej 100 tys. osób i 52 zł w przypadku gminy miejskiej, wiejskiej, jak i miejsko-wiejskiej.

Dowóz do punktu może być realizowany indywidualnie lub zbiorowo – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Dla mieszkańców gmin uruchomiona zostanie również specjalna infolinia. Gminy otrzymają dofinansowanie na ten cel w wysokości 3 tys. zł. miesięcznie z budżetu państwa.

Mieszkaniec, który może skorzystać z dowozu, może go zamówić przez infolinię, ale też, co zostało rozszerzone, przez lekarza POZ.

Zamówienia szczepionek

Upowszechniony został również system zamówień szczepionek. Między innymi szpitale węzłowe mogą dokonywać zamówień trzy razy w tygodniu. Mogą to robić do czwartku do godziny 12 i wtedy zamówienie przyjeżdża w poniedziałek, we wtorku do godziny 12 i dostawa jest w szpitalu na czwartek oraz dodatkowo w środy również do godziny 12 przy czym dostawa szczepionek jest w piątki. W województwie lubelskim jest 10 szpitali węzłowych, które zdecydowały się na szczepienia personelu w trakcie weekendu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments