Od 7 do 15 sierpnia trwać będzie 23. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu. Podczas wydarzenia zobaczymy filmy uznanych twórców i kino niszowe. Zaplanowano nocne seanse na dziedzińcu zabytkowego browaru oraz przedpołudniowe projekcje dla najmłodszych.

Do tego wszystkiego będą spotkania z artystami, wśród których są Joanna Żółkowska, Aleksandra Popławska, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Robert Gliński, Tomasz Schuchardt, Mariusz Banasiuk, Mariusz Drężek czy Lech Dyblik. To wszystko w pięknych okolicznościach roztoczańskiej przyrody, nad rzeką Wieprz. 7 sierpnia po raz 23. wystartuje Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu.

W pierwszą niedzielę sierpnia zobaczymy przedpremierowy pokaz filmu „Chrzciny” w reż. Jakuba Skocznia. Jego bohaterka Marianna, gorliwa katoliczka, postanawia wykorzystać rodzinną uroczystość (chrzciny najmłodszego wnuka) do pojednania swoich skłóconych od lat dzieci. Nieoczekiwanie przeszkodzi jej w tym generał Jaruzelski, który ogłasza tego dnia stan wojenny. Chcąc doprowadzić rodzinne pojednanie do końca, Marianna postanawia ukryć przed dziećmi prawdę o sytuacji w kraju. A seans zapowie i spotkanie poprowadzi krytyk filmowy i przyjaciel LAF Łukasz Maciejewski.

Nowe cykle

LAF to rokrocznie projekcje filmów połączonych w cykle. Tym razem szczególnie ciekawie zapowiada się przegląd mniej znanej twórczości ikony kina Ingmara Bergmana, retrospektywa francuskiego reżysera i aktora Bertranda Mandico, filmy na jubileusz 50-lecia pracy twórczej Joanny Żółkowskiej czy filmy pod mocno aktualnym dziś hasłem „Emigranci”.

„Faro 1979” to 16 tytułów mistrza Bergmana. Wśród nich dokument o wyspie, na której Ingmar Bergman spędził dwa ostatnie lata swojego życia, czy jedna z niewielu komedii, którą ten twórca zrealizował.

Bohaterem innego cyklu będzie reżyser i aktor Bertrand Mandico, którego retrospektywę filmów zaproponujemy widzom LAF. Ten francuski eksperymentalny twórca jest wciąż w naszym kraju wyjątkowo mało znany. Ma on na koncie m.in. współpracę z Agatą Buzek, która zagrała w jego filmie sci-fi „After Blue”. Obok „After Blue” zaprezentujemy też nowe tytuły, m.in. pokazywany premierowo na ubiegłorocznym Festiwalu w Locarno „Dead Flash”.

Aktualna sytuacja geopolityczna zainspirowała organizatorów do stworzenia bloku „Emigranci”. Tu proponujemy przegląd filmów o emigracji, a wśród nich pierwszy w Polsce pokaz najnowszego filmu w reżyserii Erika Poppe „Utvandrarna”.

Masterclass Roberta Glińskiego

Mistrzowski wykład w Zwierzyńcu da Robert Gliński, reżyser, scenarzysta i pedagog. Poza spotkaniem z twórcą w programie LAF znajdą się też jego filmy, w tym uznany i nagradzany obraz „Cześć Tereska”.

Filmy niebanalne

Tradycyjnie na LAF zobaczymy dobre filmy, spośród których wiele to projekcje przed oficjalnym wejściem na ekrany polskich kin. Najwięcej ich znajdziemy w cyklu „Klubowy karnet”. Będą to m.in. szwedzka produkcja „Comedy Queen” (reż. Sanna Lenken), czyli opowieść o miłości, odwadze, tęsknocie, żałobie i śmiechu, a także „Nic” (Intet) – ambitny thriller o dojrzewaniu oparty na bestsellerowej powieści duńskiej autorki Janne Teller (reż. Trine Piil Christensen, Seamus McNally). W tym cyklu będzie można też nadrobić zaległości z ostatnich tygodni, miesięcy czy lat, oglądając choćby głośny „Drive My Car”, „Matki równoległe”, czy najnowszy film w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej „Infinite Storm”.

Twórcy kina

Joanna Żółkowska, Aleksandra Popławska, Kinga Dębska, Andrzej Grabowski, Adam Woronowicz, Tomasz Schuchardt, Mateusz Banasiuk, Mariusz Drężek, Lech Dyblik, Tomasz Habowski czy Grzegorz Linkowski – to tylko przykłady świetnych filmowych twórców, którzy o swojej pracy opowiedzą zwierzynieckiej publiczności. Spotkania poprowadzą krytyk filmowy Łukasz Maciejewski i dyrektor artystyczny Letniej Akademii Filmowej Ryszard Jaźwiński.

Stałe cykle

Filmoznawca Paweł Aleksandrowicz przygotował przegląd „Archeologia kina” i wybrał dla widzów siedem znakomitych tytułów, które zobaczymy opatrzone komentarzem eksperta. Łukasz Maciejewski, zaprzyjaźniony krytyk filmowy, tradycyjnie zapowie kilka nowych, w tym przedpremierowych polskich produkcji i poprowadzi spotkania z gośćmi. Zobaczymy m.in. „Piosenki o miłości” i „Sonatę” oraz rozpoczynające całą LAF „Chrzciny”.

Od kilku lat cyklem z nietypowym programem jest „Strachy na LAF-y”. To okazja do zobaczenia 10 najlepszych niekomercyjnych horrorów z ostatnich dwóch lat. W tym roku aż osiem z nich pokazanych zostanie przedpremierowo. Dobre filmy czekają też na najmłodszych w cyklu „Król LAF” – te projekcje tradycyjnie będą bezpłatne.

Zwierzyniecki skarb

LAF to projekcje filmowe w jedynym zwierzynieckim kinie „Skarb”, w trzech salach specjalnie w sierpniu zamienionych na kino oraz seanse „pod chmurką”. To spotkania z gośćmi oraz koncerty i konkurs prelegentów filmowych. W tym roku będziemy się bawić m.in. przy dźwiękach The Cassino, indie rockowego trio.

Letnia Akademia Filmowa jest festiwalem, który odbywa się co roku latem w Zwierzyńcu na Roztoczu. Gromadzi miłośników dobrego kina, ale i szerzej: ludzi szukających ciekawych wrażeń kulturalnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments