Czerwiec, lipiec i sierpień to czas największych i najbardziej lubianych przez mieszkańców oraz turystów letnich festiwali w Lublinie. Przed nami Noc Kultury, Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów i Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Warsztaty Kultury właśnie podały terminy lubelskich festiwali. Noc Kultury odbędzie się z 3 na 4 czerwca. Jak zwykle czeka nas eksplozja wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta. Sztuka ożywi miejsca nieznane lub zapomniane. Bramy staną się świetlistymi instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a uliczki Starego Miasta potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców.
Na festiwal Inne Brzmienia wybierzecie się 6-9 lipca. Wschód Kultury – Inne Brzmienia Art’n’Music Festival oferuje muzykę ambitną, nietuzinkową, poszukującą nowych rozwiązań. To jedno z najbardziej inspirujących i odkrywczych wydarzeń muzycznych w Polsce, które pozwala usłyszeć, w sercu Lublina, światowe gwiazdy i muzyczne odkrycia. Inne Brzmienia to nie tylko muzyka. Bogaty i wielowątkowy program obfituje również w wydarzenia dla miłośników ambitnego kina, literatury i sztuki współczesnej (wystawy plakatów, fotografia uliczna, design). Najmłodsi uczestniczą w przygotowanych specjalnie z myślą o nich Małych Innych Brzmieniach.
W tym samym miesiącu, bo 27-30 lipca zaplanowano Carnaval Sztukmistrzów. To czas, gdy Lublin zamienia się w wielką arenę cyrkową, a mieszkańcy patrzą tylko do góry, podziwiając występy highlinerów.
Na zakończenie wakacji, 18-20 sierpnia w Lublinie odbędzie się Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Festiwal Re:tradycja jest nową nazwą dotychczasowego festiwalu Jarmark Jagielloński. Odwiedzający festiwal będą mieć możliwość spotkania z muzykami, rzemieślnikami i animatorami, którzy z pełną świadomością, odpowiedzialnością oraz wrażliwością podchodzą do twórczego kontynuowania tradycji. W programie wydarzenia znajdą się nie tylko koncerty, potańcówki i targi sztuki ludowej, ale także spotkania, wystawy i instalacje artystyczne, warsztaty (m.in. śpiewacze, gry na instrumentach i rzemieślnicze), pokazy kinowe, spektakle oraz podwórko gier i zabaw tradycyjnych.