Sierpień i wrzesień to czas, w którym pojawia się najwięcej ogłoszeń dotyczących wynajmu lokali. Oferty różnią się od siebie nie tylko lokalizacją i metrażem, ale także ceną, a ta niestety z roku na rok rośnie.

Stancje w Lublinie

Przy wynajmie stancji możemy podpisać umowę na całe mieszkanie lub na jeden pokój. Najszybciej rozchodzą się mieszkania w pobliżu uczelni.

– Szukam pokoju w okolicach Al. Racławickich, ul. Sowińskiego i Głębokiej, bo są blisko UMCS-u. Dzięki temu nie będę musiał kupować biletu miesięcznego i zaoszczędzę na czynsz – mówi Hubert, od października student pierwszego roku informatyki.

Jednak za dobrą lokalizację trzeba zapłacić więcej. Wynajem pokoju jednoosobowego w okolicach miasteczka akademickiego lub centrum to koszt ok. 600-900 zł plus opłaty licznikowe. Szukając kawalerki musisz przygotować się na kwoty w granicach 900-1200 zł. Za takie samo mieszkanie na Czechowie lub Czubach możemy zapłacić już nieco więcej, w granicach 1200-1500 zł.

Oczywiście, możesz także zdecydować się na kupno mieszkania i wynajmowanie pokoi innym studentom. Jeżeli rozważasz taką opcję, sprawdź propozycje portalu GetHome: mieszkania na sprzedaż Lublin

Uwaga na pułapki

Może się zdarzyć, że spotkasz z pozoru bardzo korzystną ofertą z niską ceną wynajmu, ale nie daj się zwieść. Czytaj dokładnie treść ogłoszenia. Przy takich „okazjach” podana cena może obejmować jedynie opłatę dla właściciela mieszkania, bez rachunków za media i czynsz, który w niektórych osiedlach wyniesie dodatkowe nawet kilkaset zł.

– Wynajmuję mieszkanie studentom co roku. Czasami całe jednej osobie, czasem każdy pokój komuś innemu. Mimo że Tatary to nie najlepsza lokalizacja, bo oddalona od centrum, zawsze w końcu ktoś się znajdzie – opowiada pani Maria, właścicielka mieszkania pod wynajem. – Finansowo bardziej opłaca się wynajmować pokoje osobno, ale wtedy jest większe ryzyko zniszczeń, bo nigdy nie wiadomo, jacy lokatorzy się trafią.

Wynajmując pokój trzeba też liczyć się ze współlokatorami. Mieszkanie z kimś przez 9 miesięcy to poważna decyzja, dlatego część młodych ludzi woli wynająć całą kawalerkę niż mieszkać z obcymi.

Rady dla szukających mieszkania/pokoju:

  1. Zapytaj się właściciela, ile mogą wynosić opłaty licznikowe (woda, gaz, prąd). Dowiedz się, jak wygląda sprawa z Internetem.
  2. Ustalcie formę płatności (przelewem, gotówką) oraz czy za media będziesz płacić osobiście, czy za pośrednictwem właściciela mieszkania.
  3. Dopytaj się właściciela, jak będzie wyglądała sprawa ewentualnych napraw (niedrożne ruchy, nieszczelny piecyk gazowy). Czy ty masz szukać, np. hydraulika, czy to właściciel ma kogoś sprawdzonego. I jak będziecie rozliczać koszty naprawy.
  4. Dowiedz się, ile osób będzie mieszkało z tobą.
  5. Sporządźcie umowę wynajmu – chroni ona obie strony.

 

Lubelskie akademiki

Większość lubelskich uczelni ma własne akademiki dla studentów. Żeby dostać miejsce w jednym z domów studenta trzeba spełnić szereg wymagań i złożyć dokumenty w terminie, a później przestrzegać obowiązującego regulaminu, ale to wszystko wynagradza cena. Akademiki są zdecydowanie tańszą opcją, a w ich cenę wliczone są opłaty licznikowe i niekiedy Internet.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

UMCS dysponuje 9 akademikami. Większość z nich znajduje się na miasteczku akademickim w pobliżu rektoratu oraz biblioteki głównej. Studenci mogą mieszkać w pokojach 1-, 2- i 3-osobowych z dostępem do Internetu lub bez. Uniwersytet oferuje również pokoje dla osób niepełnosprawnych oraz dla osób samotnie wychowujących dziecko. Podane ceny są miesięcznymi cenami netto za osobę.

Ceny:

pokoje jednoosobowe – 365 zł – 640 zł

pokoje dwuosobowe – 300 zł – 455 zł

pokoje trzyosobowe – 400 zł – 425 zł

Lokalizacje:

Dom Studenta „AMOR” (ul. Radziszewskiego 18 )

Dom Studenta „BABILON” (ul. Radziszewskiego 17)

Dom Studenta „FEMINA” (ul. Langiewicza 20)

Dom Studenta „GRZEŚ” (ul. Langiewicza 24)

Dom Studenta „HELIOS” (ul. Czwartaków 13)

Dom Studenta „IKAR” (ul. Czwartaków 15)

Dom Studenta „JOWISZ” (ul. Langiewicza 5)

Dom Studenta „ZANA” (ul. Zana 11)

Dom Studenta „KRONOS” (ul. Sowińskiego 17)

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Akademiki KUL-u podzielone są na damskie i męskie. W domach studenta znajdziemy kaplicę, świetlicę, kuchnię, pralnię, pokój cichej nauki, siłownię, salę do ping ponga oraz salę kreślarską, czy salę z pianinem. W budynkach akademików dostępny jest bezpłatny Internet wi-fi.

Ceny:

pokoje jednoosobowe – 520 zł

pokoje dwuosobowe – od 340 zł do 400 zł

pokoje trzyosobowe – 300 zł do 350 zł

pokój małżeński studencki – 700 zł

Lokalizacje:

Żeński Dom Studencki (ul. Konstantynów 1D)

Męski Dom Studencki (ul. Konstantynów 1B)

Męski Dom Studencki (ul. Niecała 8)

Politechnika Lubelska

Domy studenckie Polibudy mieszczą się przy ul. Nadbystrzyckiej w pobliżu uczelni. Politechnika oferuje głównie pokoje trzyosobowe.

Ceny:

pokoje trzyosobowe – 345 zł

Lokalizacje:

Dom Studenta 1 (ul. Nadbystrzycka 42)

Dom Studenta 2 (ul. Nadbystrzycka 44)

Dom Studenta 3 (ul. Nadbystrzycka 44 A)

Dom Studenta 4 (ul. Nadbystrzycka 42 A)

Uniwersytet Medyczny

UM dysponuje czterema domami studenckimi. W akademikach znajduje się: wspólna kuchnia na piętrze, sala telewizyjna, pokój cichej nauki, pralnia oraz pokoje gościnne.

Ceny:

pokoje jednoosobowe – 530 zł – 650 zł

pokoje dwuosobowe – 375 zł – 520 zł

pokoje trzyosobowe – 310 zł

Lokalizacje:

Dom Studenta nr 1 (ul. Dr. W. Chodźki 11 )

Dom Studenta nr 2 (ul. Dr. W. Chodźki 9)

Dom Studenta nr 3 (ul. Dr. W. Chodźki 7)

Dom Studenta nr 4 (ul. Dr W. Chodźki 13 B)

Uniwersytet Przyrodniczy

Akademiki wyposażone są w ogólnodostępne kuchnie, pralnie, suszarnie, pokoje cichej nauki oraz siłownię damską i męską. Uniwersytet oferuje pokoje dla 1, 2 i 3 osób. W cenę pokojów wliczony jest Internet.

Ceny dla studentów i doktorantów UP:

pokoje jednoosobowe – 380 zł – 400 zł

pokoje dwuosobowe – 300 zł – 340 zł

pokoje trzyosobowe – 280 zł – 310 zł

Ceny dla osób spoza UP:

pokoje jednoosobowe – 420 zł

pokoje dwuosobowe – 340 zł – 390 zł

pokoje trzyosobowe – 320 zł – 350 zł

Lokalizacje:

Dom Studenta „CEBION” (ul. Langiewicza 6)

Dom Studenta „DODEK” (ul. Langiewicza 8)

Dom Studenta „ESKULAP” (ul. Langiewicza 12)

Dom Studenta „BRODWAY” (ul. Dobrzańskiego 35)

Dom Studenta „MANHATTAN” (ul. Dobrzańskiego 33)

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Vossp
4 lat temu

Stancje niestety nie są już na kieszeń studenta.