Miasto położone w centrum Roztocza słynie z ciekawych zabytków, tradycyjnej kuchni i walorów przyrodniczych. Tomaszów Lubelski daje możliwości nie tylko poznania rozległej historii miasta, ale również aktywnego wypoczynku podczas uprawiania sportów lub spacerów po parkowych alejkach. Specjalnie dla Was wybraliśmy 10 powodów, dla których warto tu przyjechać na weekend lub na urlop.

1. Kościół modrzewiowy

Niedaleko Rynku w Tomaszowie Lubelskim znajduje się drewniany kościół parafialny pw. Zwiastowania Najświętszej Panny Marii, który powstał w 1627 roku. Po stu latach wymagał on jednak odrestaurowania, dlatego mówi się, że został zbudowany na nowo w 1727 roku. Znajduje się w nim cudowny obraz Matki Boskiej Tomaszowskiej, który został namalowany prawdopodobnie w I połowie XVII wieku.

2. Cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy

Budynkiem, na który nie można nie zwrócić uwagi będąc w okolicach tomaszowskiego Rynku jest malownicza cerkiew pw. Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Murowana budowla z kopułą i czterema wieżyczkami posiada na zewnętrznych ścianach wymalowane wizerunki świętych.

3. Muzeum Regionalne

Muzeum Regionalne w Tomaszowie Lubelskim to miejsce, które koniecznie musicie odwiedzić. Będziecie mogli poznać bogatą historię powstania miasta. Znajdziemy tu wystawy stałe z dziejów Tomaszowa oraz pradziejów całego regionu. Muzeum posiada też w swoich zbiorach wiele zabytkowych publikacji, monet oraz broni z różnych okresów historycznych.

4. Siwa Dolina

Jest miejscem spotkań, rekreacji i aktywnego wypoczynku. Znajdują się tutaj ścieżki piesze i rowerowe, a zimą można skorzystać z tras narciarskich. Można też udać się na ścieżki przyrodniczo-edykacyjne w dwóch wariantach: 3 i 5,5 km. Każda posiada 10 przystanków z ustawionymi tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.

5. Tor wrotkarski

Fot. Urząd Miasta Tomaszów Lubelski

Tomaszów Lubelski słynie ze znajdującego się w Ośrodku Sportu i Rekreacji toru wrotkarskiego o standardowych europejskich wymiarach. To nowa przestrzeń w ramach miejskiej rozrywki dla miłośników jazdy na wrotkach i rolkach.

6. Ławeczka dr. Janusza Petera

Pomnik znajdujący się w centrum miasta upamiętnia cenionego tomaszowskiego lekarza, twórcę szpitala i Muzeum Ziemi Tomaszowskiej. Podobno każdy, kto przysiądzie na ławeczce nie będzie miał już problemów zdrowotnych.

7. Kapliczka pw. Świętego Wojciecha

Miasto słynie też z nowej kaplicy pw. Świętego Wojciecha przy ul. Lwowskiej. Związana jest z dawnymi dziejami Tomaszowa i kultem Matki Bożej Szkaplerznej. Jego początki sięgają XVII wieku, kiedy w istniejącej, drewnianej kapliczce, nieznana osoba umieściła obraz Matki Bożej Szkaplerznej. W czasach potopu szwedzkiego kapliczkę zniszczono. Na jej miejscu powstał kościół parafialny pw. Zwiastowania NMP, jednak gdy popadł w ruinę, rozebrano go. Teraz w tym miejscu stoi murowana kapliczka. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostał w tomaszowskim modrzewiowym kościele parafialnym.

8. Źródełko z magiczną wodą

Według XIX-wiecznych opracowań w Tomaszowie Lubelskim miały miejsce objawienia św. Wojciecha. Wiąże się z tym historia pewnego mieszczanina Mańki. Beztroski krzywoprzysięzca w sprawie o zabójstwo miał ujrzeć św. Wojciecha, który wezwał Mańkę do pobożnego życia. Mieszczanin miał zobaczyć świętą postać w towarzystwie aniołów celebrującego mszę świętą przed wizerunkiem Matki Boskiej Tomaszowskiej. Znajdujące się nieopodal kaplicy pw. Świętego Wojciecha, źródło „czystej wody” dzięki objawieniom może mieć niezwykłą moc.

9. Popiersie Marszałka Piłsudskiego

W Tomaszowie Lubelskim stoi też pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Znajduje się on przy Szkole Podstawowej nr 2 jego imienia. Popiersie powstało dla upamiętnienia jego dwukrotnej wizyty w Tomaszowie w 1901 i 1921 roku.

10. Pierożki tomaszowskie

Nie sposób odwiedzić też Tomaszów Lubelski i nie spróbować prawdziwego smaku Roztocza, czyli pierożków tomaszowskich. Wykonane z ciasta drożdżowego wydają się być niesamowicie lekkie, a różnorodny farsz sprawi, że przypadną do gustu każdemu. Najczęściej podawane są z kapustą, kaszą lub soczewicą.

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Pasat
Pasat
2 lat temu

 Największa atrakcja Tomaszowa to droga powiatowa z Telatyna do Nowosiółek najgorsza droga w Unii Europejskiej. Jeszcze kilka lat i będą tam przywozić wycieczki żeby zobaczyć takie dziadostwo drogowe unikat w Polsce. Jedyna droga w Polsce , która nie widziała nowej nawierzchni od 1989 roku. Jeśli chce się promować region dla turystyki to należy zrobić drogi właściwej jakości .