Lotne Babki to trzy kobiety, które prowadzą warsztaty artystyczne w Lublinie. – Trzy babki, które znalazły wspólny język plastyki i postawiły sobie cele, które chcą zrealizować – jak mówi Anna Kłys, jedna z nich.

Dlaczego Lotne Babki? – Nazwa wzięła się od tego, że początkowo byłyśmy mobilne-lotne, nie miałyśmy swojej pracowni i realizowałyśmy warsztaty w różnych miejscach. Marzyłyśmy o tym, by stworzyć takie miejsce, w którym osoby mogłyby poczuć siłę sztuki – podkreśla Magdalena Wójcik. – Miejsce, w którym można poczuć, jak ważne jest jej oddziaływanie na życie, by pokazać, że absolutnie każdy może rozwinąć artystyczne skrzydła. Wystarczy tylko chcieć – dodaje.

Siedziba Lotnych Babek znajduje się przy ulicy ul. Archidiakońskiej 6. Możemy tu uczestniczyć w wielu ciekawych zajęciach.

– Organizujemy wiele warsztatów. Są to np. zajęcia z kaligrafii, z mydeł, kul, lepienia gliny. Tworzymy kartki świąteczne, wszelkie twórcze rzeczy – uśmiecha się Magdalena Wójcik.

Jak to się zaczęło

Skąd pomysł, by stworzyć takie miejsce jak Lotne Babki? – Razem znalazłyśmy wspólny język plastyczny, który był kreowany od dawna, bo każda z nas zajmowała i zajmuje się działalnością artystyczną. Stąd pomysł żeby zrobić takie miejsce, w którym każdy może się rozwinąć, rozbudować swoje zainteresowania. U nas można urozmaicać swoje umiejętności plastyczne lub manualne – mówi Anna Kłys.

Zwłaszcza, że każda z członkiń grupy jest po artystycznych studiach. – Chciałybyśmy, żeby dzieciaki nie zadawały pytań „po co jest ta sztuka?”, tylko były tego świadome. By w przyszłości móc o niej chociaż porozmawiać – podkreśla Majka Wasowska.

Kto może przyjść

Nie ma ograniczeń wiekowych, jeśli chodzi o zajęcia. Na warsztaty przychodzą dzieci, młodzież, osoby dorosłe.

– Nam chodzi o to, żeby pomóc wykształtować świadomość młodego twórcy, niezależnie od jego wieku – tłumaczy Anna Kłys.

Ograniczenia wiekowe mogą jedynie wynikać z rodzaju zajęć. – Wszystko zaznaczamy w informacjach dotyczących poszczególnych wydarzeń, na naszym fanpage – dodaje Magdalena Wójcik

Kim są Lotne Babki

Magdalena Wójcik skończyła Malarstwo na Wydziale Artystycznym w Lublinie. Zajmuje się fotografią. W Lotnych Babkach ma zamiar stworzyć warsztaty fotograficzne. W grudniu będzie miała swoją indywidualną wystawę fotograficzną w Galerii Pomost. Poza życiem artystycznym, jest doradcą zawodowym.

Anna Kłys skończyła malarstwo na ASP w Warszawie, ze specjalizacją malarstwo ścienne. Zajmuje się malarstwem, malarstwem ściennym- fresk, sgraffito i różne inne techniki malarstwa ściennego. Ma umiejętności związane z tkaniną artystyczną. Od 4 lat zajmuje się kaligrafią, która jak sama mówi, daje jej wewnętrzny spokój

Majka Wasowska również skończyła Malarstwo na Wydziale Artystycznym w Lublinie, oraz Animację Kultury. Zawodowo projektuje meble i wnętrza. Ma zapędy edukacyjne, dlatego chce zrobić w Lotnych Babkach warsztaty plastyczne dla dzieci. Chciałaby poprzez plastykę rozwijać u dzieciaków wrażliwość i wyobraźnię.

Fot. Archiwum Lotnych Babek/ Od lewej na zdjęciu: Magdalena Wójcik, Anna Kłys, Majka Wasowska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments