Rozpoczęła działania Grupa Wsparcia Relokacji Uchodźców przy 2 Lubelskiej Brygadzie OT. Na wniosek wojewody Terytorialsi zostali skierowani do punktów recepcyjnych w województwie lubelskim.

Aktualnie żołnierze 2 LBOT wspierają prace 7 punktów recepcyjnych w naszym regionie: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Horodle, Lubyczy Królewskiej, Hrubieszowie, Chełmie oraz Tomaszowie Lubelskim. Zadania żołnierzy polegają, m.in. na rejestracji uchodźców, wypełnianiu dokumentacji, kierowaniu ruchem, wydawaniu uchodźcom ciepłych posiłków oraz rozładunku transportów z żywnością i darami.

Lubelska brygada udostępnia również autokary wojskowe, którymi uchodźcy transportowani są z punktów recepcyjnych do miejsc przebywania na terenie RP. Zadania w ramach Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców realizują również psychologowie 2 LBOT, którzy we współpracy z Kuratorium Oświaty w Lublinie zrealizowali szkolenie dla nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie prowadzenia rozmów z nieletnimi na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie.

– Celem powołanej przy 2 LBOT Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców jest wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji oraz funkcjonowaniu punktów recepcyjnych, informacyjnych, czasowej dyslokacji i innych rozwijanych na potrzeby przyjęcia uchodźców z Ukrainy – informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W skład grup wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi. Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców wydzielane są na korzyść wojewodów w każdej brygadzie WOT.

Zapewnienie bezpieczeństwa uchodźcom – rodzinom i bliskim walczących żołnierzy jest jednym z elementów umacniania morale i motywacji do walki żołnierzy ukraińskich. Terytorialsi będą wspierać wojewodów i samorządy w organizacji i pracy całego systemu przyjęcia uchodźców i w zapewnieniu bezpieczeństwa tysiącom matek z dziećmi oraz seniorom ogarniętej wojną Ukrainy.

W 2 LBOT służy obecnie blisko 3500 żołnierzy i wciąż trwa nabór nowych kandydatów. W ostatnich dniach Lubelska Brygada OT odnotowała wzrost zainteresowania służbą.

Jak się zgłosić

Kontakt z rekruterami poprzez stronę: www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl

Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments