W Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej otworzono tunel aerodynamiczny. Podczas wydarzenia zostały rozegrane mini zawody z udziałem zawodników Motoru Lublin – Jarosława Hampela oraz Mateusza Cierniaka, którzy zostali Drużynowymi Wicemistrzami Polski w sezonie 2021.

Zawodnicy optymalizowali swoją sylwetką parametry aerodynamiczne, które decydują o rozwijanej prędkości i sukcesie na mecie. Motor Lublin od lat współpracuje z Politechniką Lubelską. Celem współpracy jest ciągłe szukanie optymalnych rozwiązań oraz podnoszenie wiedzy na temat sportów motorowych.

Laboratorium aerodynamiki doświadczalnej Politechniki Lubelskiej jest częścią Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii. W ramach zrealizowanej inwestycji o budżecie około 4,5 mln zł, został zbudowany największy we wschodniej Polsce tunel aerodynamiczny o obiegu zamkniętym, który umożliwia prowadzenie prac badawczych związanych z lotnictwem, motoryzacją, energetyką wiatrową, budownictwem i sportem.

Tunel aerodynamiczny jest miejscem do przetestowania kluczowych charakterystyk z punktu widzenia sukcesu sportowego. W takich dyscyplinach jak: skoki narciarskie, narciarstwo, bobsleje, sporty motorowe czy kolarstwo, gdzie siły aerodynamiczne działają w sposób szczególny na zawodników, analizie aerodynamicznej można poddać sprzęt zawodników oraz odpowiednie ułożenie sylwetki ciała podczas zawodów.

Fot. Motor Lublin/Materiały prasowe

 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments