Lubelska kuria ogłosiła, że w związku z zagrożeniem koronawirusem, odwołane zostaną następujące wydarzenia religijne: Ekstremalna Droga Krzyżowa, czy też Droga Krzyżowa na Majdanku. Nie będzie rekolekcji szkolnych, ale sakramenty mają się odbywać normalnie.

– Priorytetem jest bezpieczeństwo naszych wiernych, którzy uczestniczą w różnych wydarzeniach kościelnych, m.in. mszach świętych – zaznacza ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej. – Wzywamy do odpowiedzialności i do tego, by przestrzegać higieny.

Zaapelował równocześnie do osób, które mają gorączkę, katar i kaszel, by pozostały w domach. – Takie osoby mogą wziąć udział w mszy św. za pośrednictwem mediów, na przykład poprzez transmisję w telewizji. Jesteśmy w stanie podwyższonego ryzyka – dodaje  ks. Jaszcz.

Czy rekolekcje się odbędą?

Ze względu na zamknięcie szkół do dnia 25 marca rekolekcje szkolne nie będą się odbywały. – Mieliśmy już takie sygnały, że szkoły same rezygnowały z rekolekcji. Proboszczowie przyjmowali to ze zrozumieniem – wyjaśnia rzecznik. – Tutaj najbardziej kompetentną osobą jest dyrektor danej szkoły i to on podejmuje takie decyzje.

Inna sytuacja jest z rekolekcjami parafialnymi. One nie zostaną odwołane, jednak kuria prosi, by zachować standardy higieny. – Msze będą się odbywały, ale jeśli na dane nabożeństwo przyjdzie 500 osób, wtedy zgodnie z ustawą o organizacji imprezy masowej zostanie ono odprawione dwa razy – podkreśla.

Co z bierzmowaniem?

W sobotę (14 marca) w jednej z lubelskich parafii ma się odbyć bierzmowanie uczniów 8 klas. – Nie odwołujemy mszy, bierzmowania ani innych sakramentów. Ludzie tylko mają zachowywać standardy higieny – zaznacza rzecznik. Dodaje także, że w przestrzeni kościoła wierni nie są zobowiązani do tego, by korzystać z wody święconej, jeśli ktoś czuje się niepewnie.

– W całej Polsce jest możliwość przyjmowania komunii świętej na rękę. W Lublinie również nie ma z tym problemu – dodaje ks. Jaszcz.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments