Przed nami Lubelski Festiwal Filmowy, znany dawniej jako „Złote Mrówkojady”. Od 3 do 10 listopada czekają nas pokazy filmów, koncerty, warsztaty i wystawy. Festiwalowe projekcje i wydarzenia odbywają się w: Centrum Kultury w Lublinie, Akademickim Centrum Kultury “Chatka Żaka” i w Galerii Labirynt.

LFF jest jednym z najstarszych w Polsce festiwali autorskiego kina niezależnego. To przestrzeń dla wszystkich, którzy cenią dobre kino. Łączy on tradycyjne konkursy filmowe z nowoczesnym podejściem. Jak powstał? Wszystko zaczęło się w 2007 roku z inicjatywy Macieja Misztala, który zaproponował Andrzejowi Rusinowi z Kinoteatru Projekt współorganizację Lubelskiej Gali Filmu Niezależnego Złote Mrówkojady. Wydarzenie okazało się ogromnym sukcesem, a organizatorzy podjęli decyzję o rozbudowie formuły.

Podczas festiwalu zostaną wybrane najlepsze filmy, które zgłoszone zostały do konkursów filmowych. Reżyserzy zaprezentują swoje filmy w kategoriach: Mistrzowie Gatunku, Mistrzowie Emocji, Mistrzowie Tematu, Mistrzowie Obserwacji, Mistrzowie Animacji, Małe Mrówkojady, Mistrzowie Dobrze Zakręceni i Mistrzowie Pełnego Metrażu.

Od soboty odbywać się będzie międzynarodowy maraton realizacji filmów, czyli Kinojady Power. Obejrzycie również specjalnie przygotowane polskie kino na 100-lecie odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, w których poruszane będą zagadnienia z prawa kobiet, polskie legendy, młodzi zdolni czy też filmowi lubelacy. Będziecie mogli wziąć udział w warsztatach przygotowania filmu, które odbędą się pod profesjonalnym okiem Michała Zabłockiego – kierownika produkcji, scenarzysty i producenta.

Organizatorzy zadbali również o najmłodszych. Dla rodzin z dziećmi stworzono cykl różnorodnych warsztatów i projekcji. Pierwszy ich etap to seans filmowy. Zaprezentowane na nim zostaną zarówno nagrodzone, jak i nigdy niepokazywane w Polsce produkcje dla dzieci i młodzieży. Po projekcji widzowie wezmą udział w warsztatach. Dla grupy wiekowej 6+ będą to działania ruchowe i plastyczne. Dla grupy wiekowej 12+ będą to zajęcia, na których omawiane będą obejrzane filmy. Warsztaty poprowadzi Justyna Czarnota.

Wartym uwagi punktem programu będzie również dyskusja, do której zaproszeni zostali specjaliści między innymi od filmu, komiksu czy mediów społecznościowych. Dyskusję poprowadzi reżyser Janusz Opryński. Będzie można zastanowić się nad znaczeniami terminów „wolność” i „niepodległość” w kontekście twórczości medialnej, jak również rozważyć, jak można twórczo wykorzystać te tematy w swoich projektach.

Lubelskiemu Festiwalu Filmowemu towarzyszyć będą koncerty. Na scenie Centrum Kultury usłyszmy między innymi Oly, która jest piosenkarką i autorką tekstów tworzącą szeroko rozumianą alternatywę. Drugi koncert zadowoli tych, którzy nie tylko będą chcieli posłuchać muzyki. Wyświetlona zostanie projekcja filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego, której towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez grupę Czuła Obserwacja.

Dodatkowo organizatorzy zapraszają na Teatr Impro, który poprowadzą Poławiacze Pereł i stand upy z zawodowcami.

Szczegółowy program Festiwalu znajdziecie na: http://lff.lublin.pl/pl/?page_id=48

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments