Nawet o 15 proc. więcej trzeba będzie zapłacić za wynajęcie pokoju w akademiku w Lublinie. Wzrost opłat dla studentów, którzy chcą mieszkać w Domach Studenckich lubelskich uczelni, spowodowany jest szalejącą w Polsce inflacją.

Na Uniwersytecie Medycznym koszt wynajmu pokoju w Domu Studenckim wyniesie do 15 procent więcej niż w ubiegłym roku akademickim. – Niestety, ale podwyżki opłat są nieuniknione ze względu na obecny i prognozowany znaczny wzrost kosztów mediów i usług. Opłaty za akademik wzrosną od 13 do 15 procent – mówi Andrzej Goral, kierownik działu administrowania Domami Studenckimi Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Zróżnicowanie wzrostu stawek związane jest ze standardem akademików i pokoi. – Średnia opłata w roku akademickim 2022/2023 za pokój 1 osobowy to około 610 zł, a za pokój dwuosobowy około 490 zł – dodaje Andrzej Goral.

Nieco mniej wzrosną opłaty na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Uczelnia posiada dziewięć domów studenckich, w których oferuje 2400 miejsc. Są to pokoje zarówno jednoosobowe, jak i dwuosobowe o różnym standardzie, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

– Opłaty miesięczne za miejsce w domach studenckich UMCS w roku akademickim 2022/2023, w stosunku do roku ubiegłego, wzrosną o około 10 procent. Nowy cennik opłat będzie obowiązywał od października. Zmiana cen to efekt wzrostu kosztów utrzymania akademików, ze szczególnym uwzględnieniem opłat za media (światło, gaz, woda) – wyjaśnia Aneta Adamska, rzecznik prasowy UMCS.

Np. w minionym roku miejsce w pokoju jednoosobowym w Domu Studenckim Amor kosztowało 380 zł, a od października będzie to 420 zł. W Domu Studenckim Kronos w ubiegłym roku student za miejsce w pokoju dwuosobowym płacił 455 zł, a od najbliższego roku akademickiego będzie to 500 zł.

– Opłaty uzależnione są od standardu pokoju. W tym momencie wahają się od 425 zł za miejsce w pokoju dwuosobowym w DS Amor i do 770 zł za pokój jednoosobowy w DS Kronos – dodaje Aneta Adamska.

Wzrosną też koszty zakwaterowania w domach studenckim Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. – KUL ma dostępne trzy domy studenckie. Od nowego roku ceny akademików wzrosną o około 50 zł miesięcznie. Cena w każdym akademiku jest inna. Wzrost spowodowany jest inflacją – mówi Monika Stojanowska z biura prasowego KUL.

Za pokój jednoosobowy w Żeńskim Dom Studenckim (ul. Konstantynów 1 D i 1 A) zapłacić będzie trzeba w segmencie 710 zł miesięcznie, 520 zł (duży metraż) i 420 zł (metraż mały). Natomiast za pokój dwuosobowy w segmencie zapłacimy 460 zł, w bloku D 490 zł, a w bloku A 390 zł.

Natomiast w Męskim Domu Studenckim (ul. Konstantynów 1 B) za pokój jednoosobowy zapłacimy 690 zł, a za pokój dwuosobowy 460 zł. Za pokój dwuosobowy w segmencie trzeba będzie zapłacić o 20 zł więcej, czyli 480 zł.

Za pokój jednoosobowy w Męskim Domu Studenckim (ul. Niecała 8) zapłacimy 690 zł, a za pokój jednoosobowy z prysznicem 780 zł. Za pokój dwuosobowy jest to koszt 520 zł lub za pokój z prysznicem 570 zł. Za pokój małżeński z prysznicem zapłacimy 1100 zł, a za taki sam pokój ale z aneksem kuchennym 1200 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments