753 tys. przyjezdnych z Polski odwiedziło Lublin w 2022 roku, a cały Lubelski Obszar Metropolitalny ponad 1 mln osób. To dwukrotnie więcej turystów i odwiedzających krajowych niż rok wcześniej.

Miniony rok okazał się rekordowy dla Lublina pod względem ruchu turystycznego. W tym roku na turystów czeka również kilka nowości, to przede wszystkim aplikacje ułatwiające zwiedzania miasta, a także pamiątkowa pocztówka 3D.

– Coraz więcej turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. Dane obrazujące ruch turystyczny potwierdzają, że nasze miasto jest coraz bardziej popularnym kierunkiem przede wszystkim wśród młodych osób. Jesteśmy pewni, że rok 2023, kiedy Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży, umocni ten trend za sprawą licznych wydarzeń kierowanych do młodych odbiorców mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina.

W 2022 r. do Lublina przyjechało ponad 750 tys. podróżnych krajowych, w tym około 342 tys. odwiedzających, czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień oraz 411 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Natomiast cały Lubelski Obszar Metropolitalny odwiedziło ponad 1 mln osób. To dwukrotny wzrost w porównaniu z 2021 rokiem i o około 20% więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku.

Podobnie jak w 2021 roku do naszego miasta najchętniej przyjeżdżały osoby młode. 47% wszystkich gości krajowych to podróżni do 30. roku życia, zaś najliczniejszą grupę stanowili odwiedzający i turyści w wieku od 21 do 25 lat (28% wszystkich osób, które odwiedziły Lublin). Najwięcej gości przybyło do Lublina z województwa lubelskiego (40,5%) mazowieckiego (33%). Kolejne miejsca zajmują mieszkańcy województw: małopolskiego, śląskiego i dolnośląskiego, którzy w poprzednich latach plasowali się na zdecydowanie dalszych pozycjach. Za nimi znajdują się osoby z województw ościennych: podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Najchętniej odwiedzanymi w 2022 roku miejscami były: Zamek Lubelski, Plac Litewski, Krakowskie Przedmieście i Stare Miasto.

Liczba obcokrajowców, którzy odwiedzili w 2022 roku Lublin to ok. 50 tys. Najczęściej do naszego miasta przyjeżdżali obywatele Niemiec (38% podróżnych zagranicznych), Izraela (22 %), USA (10%) i Wielkiej Brytanii (8%). Największy wzrost zainteresowania Lublinem odnotowano wśród turystów i odwiedzających z Niemiec – ich liczba powiększyła się aż czterokrotnie w porównaniu z 2021 rokiem.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments