Lublin to miasto coraz chętniej wybierane przez filmowców. Tylko w ostatnich latach powstały tu takie filmy jak: Carte Blanche, Panie Dulskie, Wołyń, czy Volta. Ale to nie koniec. W planach są kolejne filmowe i serialowe produkcje.

1. „Wojenne Dziewczyny”

Serial oglądamy na antenie TVP1 od marca 2017 roku. 80 procent zdjęć do niego powstawało w Lublinie, pozostałe w Warszawie i Piasecznie. Jego reżyserem jest Michał Rogalski, a scenariusz napisał Marek Kreutz. Serial opowiada o walczących podczas okupacji hitlerowskiej młodych kobietach. W te role wcieliły się: Aleksandra Pisula, Marta Mazurek i Vanessa Aleksander. Oprócz nich na ekranie oglądamy również Józefa Pawłowskiego, Michała Czerneckiego i Danutę Stenkę.

W serialu Lublin wciela się w rolę Warszawy, ale w jednym z odcinków drugiego sezonu, który aktualnie oglądamy, zagra również sam siebie. Podobno z „Wojennymi Dziewczynami” spotkamy się również w 3 sezonie.

2. „Drogi Wolności”

Zdjęcia do nowego serialu obyczajowo-historycznego TVP1 pt. „Drogi wolności” w reżyserii Macieja Migasa były kręcone w Lublinie w lutym 2018 roku. Nasze miasto gra w nim Kraków.

Serial opowiada o burzliwych losach krakowskiej rodziny na tle wielkich wydarzeń historycznych. To historia trzech młodych sióstr, w role których wcielają się: Paulina Gałązka (Marynia), Katarzyna Zawadzka (Alina) i Julia Rosnowska (Lala). Akcja rozpoczyna się w roku odzyskania przez Polskę niepodległości. Bohaterki zakładają w Krakowie tygodnik „Iskra”. Jego pierwszy numer, po wielu perturbacjach, ukazuje się 11 listopada 1918 roku.

3. „1983”

Sceny do pierwszych dwóch odcinków nowego serialu Netflixa w reżyserii Agnieszki Holland i Katarzyny Adamik, kręcono w styczniu 2018 roku w Centrum Spotkania Kultur.
Akcja toczy się w XXI wieku, ale świat wygląda nieco inaczej. Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Student prawa z ideałami i skompromitowany oficer śledczy odkrywają spisek, który pozwolił utrzymać żelazną kurtynę i represyjne państwo policyjne w Polsce.
Na ekranie zobaczymy m.in. Roberta Więckiewicza, Macieja Musiała, Andrzeja Chyrę, Edytę Olszówkę. Premiera serialu odbędzie się jeszcze w 2018 roku.

4. „Legiony”

Latem w Lublinie mają się rozpocząć zdjęcia do filmu fabularnego „Legiony” w reżyserii Dariusza Gajewskiego. Obraz będzie opowiadał o początkach legionów Józefa Piłsudskiego, a jego premiera jest zaplanowana na początek 2019 roku. Ma to być to jeden z najdroższych filmów w historii polskiego kina. W rolę Marszałka ma się wcielić Jan Frycz.

5. „Mediatorzy”

W tym roku Lublin odwiedzi też ekipa reżysera Krzysztofa Langa. W produkcji „Mediatorzy” Lublin nie będzie udawał innego miasta. Zagra siebie. O serialu na razie nie wiadomo jeszcze zbyt wiele. Ma mieć 13 odcinków. Jego premiera zaplanowana jest na jesień 2018 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments