Od piątku (30 września) do 5 marca w Muzeum Narodowym w Lublinie będziemy mogli zobaczyć nową wystawę pt. „Magia starożytnego Egiptu”. Zostanie ona otworzona W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona i będzie opowiadać historię dawnego Egiptu.

Sakkara. To właśnie tam powstała budowla, której kształt do dziś dnia jest niezmiennie kojarzony z Egiptem – pierwsza piramida schodkowa świata, zaprojektowana i wykonana przez Imhotepa, legendarnego architekta i lekarza, jako grobowiec dla faraona Neczericheta (znanego jako Dżeser ‘Święty’). Kompleks grobowy, który robił wielkie wrażenie zarówno w czasach jego powstania, jak i dziś, stał się dla organizatorów inspiracją do stworzenia wystawy zatytułowanej „Magia starożytnego Egiptu”.

W 200. rocznicę odczytania hieroglifów i 100. rocznicę odkrycia grobowca Tutanchamona otworzona zostanie ekspozycję poświęconą dawnemu Egiptowi. Poprzez zabytki związane z historią, kulturą, życiem codziennym, religią oraz obrzędami pogrzebowymi ukaże ona najistotniejsze aspekty świata starożytnych Egipcjan. Od początków tworzenia się państwowości egipskiej po czasy, gdy Egipt stał się prowincją rzymską.

Na wystawie zostanie zaprezentowanych blisko 200 artefaktów, z których część pokazywana będzie po raz pierwszy. Liczące tysiące lat eksponaty wypożyczono z: Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego.

Kuratorem wystawy jest Maciej Drewniak. Za jej aranżację odpowiada Karolina Fandrejewska.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments