Emilia Taczała ma 20 miesięcy. Mieszka w Lublinie. Kilka miesięcy temu stwierdzono u niej wadę serca, tzw. anomalię Ebsteina. Aby przeżyć i móc normalnie funkcjonować dziewczynka potrzebuje ponad 900 tys. zł. na operację w USA, leczenie, rehabilitację i leki.

– Stan naszej córeczki z każdą minutą się pogarsza. Nadeszła jesień, a wraz z nią kolejne choroby i uciążliwe infekcje, które można zwalczyć jedynie silną farmakoterapią. Niestety, z każdym antybiotykiem serduszko Emilki jeszcze bardziej się osłabia – piszą na stronie zbiórki rodzice dziewczynki.

Emilka walczy o każdy dzień. – Codziennie patrzymy na córkę z wielkim niepokojem. Umieramy ze strachu. Nasłuchujemy uderzeń jej małego, chorego serca i boimy się, że zamilknie na zawsze. Każdego dnia ciężko walczymy, aby córka mogła wrócić do zdrowia. Niestety, ta walka okupiona jest bólem i gorzkimi łzami – tłumaczą rodzice.

U Emilki wykryto krytyczną wadę serca – anomalię Ebsteina. To oznacza, że powinna ona jak najszybciej powinna przejść operację ratującą życie. Bez niej serce dziewczynki może stanąć w każdej chwili. Emilka urodziła się w marcu 2021 roku. Badania prenatalne wykonane podczas ciąży nie wykazały żadnych nieprawidłowości.

– Byliśmy pewni, że nasza córeczka przyjdzie na świat całkowicie zdrowa. Jeszcze wtedy nic nie zapowiadało, że lada moment zaczną się problemy, które będą towarzyszyć nam aż do dziś – podkreślają rodzice Emilki.

Przychodząc na świat Emilka otrzymała 10 pkt w skali Apgar. Niestety, po chwili jej stan diametralnie się zmienił. Saturacja zaczęła spadać, pojawiły się problemy z oddychaniem, a jej życiu zaczęło zagrażać niebezpieczeństwo. Lekarze natychmiast zaczęli działać. Robili wszystko co w ich mocy, aby ją uratować. W końcu po kilku godzinach jej stan został ustabilizowany. Niestety, konieczne było przewiezienie Emilki do specjalistycznej Kliniki Kardiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Na miejscu została umieszczona w inkubatorze, gdzie kontynuowano dożylne podawanie leku podtrzymującego drożność przewodu tętniczego. Dodatkowo zostały przeprowadzone szczegółowe badania, które wykazały rzadką wadę serca.

– Byliśmy przerażeni! W jednej chwili posypało się całe nosze dotychczasowe życie… Anomalia Ebsteina to groźna wada serca, polegająca na przemieszczeniu płatków zastawki trójdzielnej w stronę prawej komory. Wada jest bardzo rzadka i u każdego dziecka ma inną postać. Do dziś nie wiemy, w jakim stopniu schorzenie się rozwinie i jak będzie wyglądała przyszłość naszego dziecka – wyjaśniają rodzice.

Obecnie prowadzone są konsultacje z lekarzami z Polski oraz ze specjalistami z ośrodka UPMC Children’s Hospital of Pittsburgh. Niestety, dalsze rokowania wskazują na konieczność przeprowadzenia poważnej operacji serca.

Link do zbiórki znajdziecie tutaj

Fot. Materiały prywatne rodziców Emilki

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments