Olga i Sergiy w pierwszych tygodniach wojny przenieśli się do Lwowa i od razu aktywnie zaczęli wspierać tych, którzy potrzebują pomocy. Własnymi samochodami pomogli wielu rodzinom dotrzeć do granicy, ogrzali i nakarmili setki osób na przejściach granicznych, przewieźli niezliczone kilogramy pomocy humanitarnej zebranej przez znajomych w Szwajcarii oraz w Polsce. Sami regularnie wspierają zbiórki finansowe, a teraz sami zorganizowali kolejną akcję, tym razem dla dzieci z terenów okupowanych. Zbierają dla nich małe paczki na ferie zimowe. Tak małe, że ich zawartość zmieści się w pudełku po butach.

– Tak wiele razy słyszałam odpowiedzi ukraińskich dzieci, na pytanie co chciałyby dostać od Świętego Mikołaja. Prawie wszystkie na pierwszym miejscu mówią o zakończeniu wojny, nie o zabawkach czy słodyczach. Wojna zdefiniowała ich dzieciństwo i zgniotła typowo dziecięce marzenia. Wszyscy chcielibyśmy, żeby ten koszmar się skończył, o to walczymy. Tymczasem chcielibyśmy dać tym dzieciom trochę radości, chwilkę wytchnienia, nawet jeżeli jest ona tak krótka jak zjedzenie czekoladki – mówi Olga Prokoptchuk, organizatorka akcji.

Olgę zainspirowała para wolontariuszy z Niemiec, którzy zrealizowali 25 przejazdów z pomocą humanitarną dla Ukrainy. Wymyślili ideę paczki świątecznej, która zmieści się w pudełku po butach.

– Nie chodziło o wielkość paczki, ale o pokazanie dzieciom, że o nich myślimy i troszczymy się. Bardzo mi się to spodobało i chciałam, aby ta akcja trwała – dodaje Olga. – Paczki zebrane w tej akcji trafią do dzieci zamieszkujących tereny okupowane oraz te, które w ostatnim czasie zostały najmocniej dotknięte atakami rakietowymi i dronami. Do tych, które straciły swoje domy, a często zostały również rozłączone z rodziną.

Co może zawierać taka paczka?

Trochę słodyczy

Przydatne drobiazgi (np. świeczki, rękawiczki, lub latarki kieszonkowe),

Coś do zabawy (np. gry, zabawki, kolorowanki, kredki, plastelina itp)

Pocztówkę lub pozdrowienia

Przykładowe zdjęcie takiej paczki znajdziecie poniżej artykułu.

JAK POMÓC

Osoby z Lublina mogą się umówić się na osobisty odbiór paczki z koordynatorem pod numerem 792 722 744. Osoby spoza LBN mogą nadać paczkę do Paczkomatu InPost: LUB04M – numer telefonu oraz mail do nadania paczki znajdują się na grafice poniżej artykułu.

Dary zbierane są do 10 stycznia 2023

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments