Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, zawsze radośnie przywita i otoczy miłością. Ale czy wiesz, że pies zapewni Ci również zdrowie? Według licznych badań osoby mające psy mają mniej problemów ze zdrowiem i lepiej radzą sobie ze stresem. Zobacz, ile korzyści przynosi posiadanie czworonożnego przyjaciela w domu.

Liczne badania udowadniają, że kontakt z psem uspokaja i wycisza, zmniejsza napięcie, obniża ciśnienie krwi, poprawia samopoczucie. Podczas kontaktu z pupilem spada poziom hormonu stresu, a wzrasta poziom endorfin, które mają pozytywny wpływ na nasz nastrój. Pies przekazuje energię, która dodaje sił i pomaga w walce z codziennymi trudami.

Co może wiele osób zaskoczyć, pies wpływa również pozytywnie na nasze zdrowie. Posiadacze psów rzadziej cierpią na katar, kaszel, bóle pleców czy bezsenność. Są również w mniejszym stopniu narażeni na depresję. Posiadanie pupila redukuje niektóre czynniki chorób sercowo-naczyniowych i zmniejsza aż o jedną trzecią ryzyko zawału, łagodzi także skutki reumatyzmu i kłopoty ze stawami. To w dużej mierze zasługa codziennych spacerów z psem.

Kolejnym pozytywnym efektem posiadania psa, jest zawieranie nowych znajomości. Dzięki czworonogom stajemy się bardziej przyjaźnie nastawieni do otoczenia i otwarci na innych ludzi. Zaobserwowano, że w towarzystwie swoich ulubieńców zmieniamy tonację głosu, rozluźniamy mięśnie, częściej się uśmiechamy i jesteśmy spokojniejsi. To wszystko sprzyja nawiązywaniu nowych znajomości. A punktem wyjścia do rozmów są nasi podopieczni.

Spacery z naszym czworonogiem mogą nam też pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów. Przed wyjściem z psem nie ma wymówki, czy ucieczki – to nasz najlepszy motywator do codziennej aktywności.

Na codziennym kontakcie z psem skorzystają również nasze dzieci. Będą bardziej empatyczne i wrażliwsze na potrzeby innych ludzi, łatwiej też zrozumieją ich emocje. Dzieci wychowywane z psem są bardziej otwarte i spontaniczne, ale też obowiązkowe. Jeśli w pierwszym roku życia dziecko ma kontakt z psem, w mniejszym stopniu jest podatne na alergię.

Więcej o korzyściach z posiadania psów przeczytacie na poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments