Miasto zaprasza na Koncert Chopinowski

0
199

Miasto zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina na Koncert Chopinowski, który odbędzie się 10 marca w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

– Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników muzyki klasycznej do udziału w koncercie. Poza twórczością Fryderyka Chopina usłyszymy także utwory innych, wybitnych kompozytorów, m.in. Claude Debussy’ego. Jestem pewny, że to wydarzenie dostarczy słuchaczkom i słuchaczom wielu niezapomnianych, muzycznych wrażeń – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Koncert Chopinowski zaplanowano na niedzielę (10 marca) o godz. 18.00 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5. Interpretację dzieł jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów przedstawi Eryk Parchański, laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W programie wydarzenia, poza utworami Fryderyka Chopina, przewidziano także dzieła C. Debussy’ego, J. Brahmsa oraz I. Albeniza.

Koncert odbywa się w związku z ubieganiem się Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, na wydarzenie obowiązują wejściówki. Nieodpłatne zaproszenia będzie można odebrać w kasie Filharmonii Lubelskiej od najbliższego wtorku (5 marca), w godz. 12.00-17.00.

Eryk Parchański jest studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. dr hab. Wojciecha Świtały. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki w Bielsku-Białej, następnie kontynuował ją w klasie fortepianu Artura Jaronia w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. L. Różyckiego w Kielcach, którą ukończył z wyróżnieniem. Młody muzyk to laureat wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych, jest m.in. zdobywcą pierwszych nagród w: Żaganiu, Rybniku, Koninie, Koszycach i Kielcach. Na swoim koncie ma również Grand Prix na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim „Gloria Artis” w Wiedniu oraz Złotego Parnasa zdobytego podczas XIV Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”. We wrześniu 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie. Do ostatnich osiągnięć artysty należy pierwsza nagroda na 52. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments