Lublin przygotowuje się do budowy kolumbarium na cmentarzu na Majdanku. Jeszcze w tym roku ma powstać około 200 nisz urnowych.

Kolumbarium powstanie w sektorze S10. Już została zawarta umowa z wykonawcą na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego wraz z kosztorysami, na podstawie których zostanie zlecone wykonanie projektu i realizacja inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Realizacja kolumbarium zostanie podzielona na kilka etapów. W tym roku, w ramach realizacji pierwszej części zadania, powinno powstać około 200 nisz urnowych.

– Prace planistyczne powiększyły cmentarz komunalny o nowe obszary na pochówki. W ubiegłym tygodniu zawarliśmy również umowę na wykonanie wstępnej dokumentacji dla kolumbarium. To efekt rosnącego zainteresowania tą formą pochówku w ostatnich latach, a tego rodzaju miejskiego obiektu brakuje na terenie cmentarza komunalnego – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydent Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Miasto ogłosiło też przetarg na budowę części ciągów komunikacyjnych między kwaterami w trzech sektorach. – Ogłoszone postępowanie dotyczy drugiego etapu robót drogowych. To również kontynuacja prac rozpoczętych w poprzednich latach, możliwych do realizacji dzięki zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – dodaje wiceprezydent.

W latach 2020-2021 na ponad 164 tys. m2 terenu cmentarza komunalnego zrealizowano dużą inwestycję. Prace objęły wówczas sektory S7-S14, w których wykonano asfaltowe alejki, oświetlenie, sieć wodociągową, punkty poboru wody i zagospodarowano zieleń. Łączna wartość nakładów finansowych wyniosła ponad 5,6 mln zł.

Cmentarz przy ul. Droga Męczenników Majdanka powstał w 1976 r. i jest największą nekropolią nie tylko w Lublinie, ale w całej wschodniej Polsce.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments