W 2021 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Lublinie zarejestrowano 1414 małżeństw. To jedynie o 144 więcej niż przed rokiem, ale ponad 500 mniej niż w 2019 roku. Z czego to wynika?

W 2019 roku Urząd Stanu Cywilnego podpisał 1927 aktów małżeństwa. W 2020 roku było ich tylko 1270, czyli o 657 mniej. W 2021 roku liczba małżeństw wzrosła do 1414.

Z czego to może wynikać? Z pewnością w 2020 roku na zawieranie małżeństw znacząco wpłynęła epidemia COVID-19 i związane z nią obostrzenia. Przypominamy, że ograniczona została liczba gości nie tylko mogących brać udział w uroczystości ślubnej, ale też w weselach, przez co wiele osób zdecydowało się na przeniesienie ślubu. Przez jakiś czas również obowiązywał całkowity zakaz organizacji przyjęć weselnych.

– Przyczyn zmniejszonej liczby zawieranych małżeństw może być bardzo wiele. Kwestia dotyczy aspektów psychologicznych, socjologicznych, a przede wszystkim indywidualnych. Niekiedy są to też elementy związane z ekonomią i trudnymi dla niektórych zmianami w strukturze społeczno-gospodarczej – wyjaśnia Marlena Stradomska, psycholog z Lublina. Jej zdaniem, pandemia zdecydowanie sprzyja zmianie pewnych trendów związanych z uroczystościami czy wydarzeniami, a nie dotyczy to jedynie ceremonii zaślubin.

– Wiele osób uznaje, że spotykanie się z najbliższymi i generowanie ryzyka związanego z zakażeniem determinuje to, aby wydarzenie odwołać. Co widać po statystykach. Nic dziwnego, gdyż pandemia towarzyszy nam już od ponad 2 lat, zatem te tendencje będą widoczne jeszcze przez długi czas – uważa Marlena Stradomska, psycholog z Lublina. – Poza tym sytuacja związana z pandemią koronawirusa determinuje wiele problemów natury psychicznej wśród zgłaszających się do mnie pacjentów. Niejednokrotnie podejmowanym zagadnieniem w 2020 i 2021 roku była kwestia dotycząca tego, że pandemia pokrzyżowała plany zawodowe, ale i osobiste – dodaje. 

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments