To dwudziesta ósma edycja tego wydarzenia. W bogatym programie Mikołajków Folkowych znalazły się atrakcje między innymi dla miłośników tańca, warsztatów, dobrej muzyki. Wydarzenie rozpocznie się w piątek (30 listopada) i zakończy w niedzielę (2 grudnia).

W tym roku Mikołajki Folkowe gościć będą w ACK UMCS „Chatce Żaka” i w Centrum Spotkania Kultur. Ta impreza to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, sposobami jej zachowania we współczesnym świecie, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Festiwal to jednak przede wszystkim muzyka folkowa.

Wydarzenie rozpoczyna się przeglądem odbywającym się pod hasłem „Scena Otwarta”. Pierwsze wydarzenia festiwalowe zorganizowano w CSK w piątek (30 listopada). Jest to koncert konkursowy dla debiutujących artystów inspirujących się folklorem. To także jedno z najstarszych, a zarazem jedyne wydarzenie dla wykonawców tego gatunku muzyki. Tego samego dnia o godz. 20.30 organizatorzy zapraszają na koncert gdańskiego zespołu wokalnego pod nazwą Laboratorium Pieśni – powstały w 2013 roku trójmiejski zespół pieśniarek.

W sobotę (1 grudnia) o godz. 18.00 w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur został zaplanowany koncert „Spotkania Kultur”, podczas którego wystąpi Yamma Ensemble z Izraela, prezentujący tradycyjną muzykę hebrajską i muzykę żydowskiej diaspory – pieśni społeczności żydowskich z Jemenu i Babilonu, Sefardyjczyków i chasydów. To okazja, żeby wrócić do korzeni zobaczyć i usłyszeć folklor z różnych stron świata.

W niedzielę (2 grudnia) Mikołajki będą głównie w ACK UMCS „Chatce Żaka”. Powrócą tam one z koncertem fińskiej grupy Pekko Käppi & K:H:H:L (Kości Martwych Szalonych Koni). Pekko Käppi to kompozytor-wizjoner, wokalista i wirtuoz liry jouhikko. Podczas występu towarzyszyć mu muzycy grający na równie dziwnych instrumentach, takich jak gitara zbudowana z pudełek po cygarach.

Mikołajki Folkowe to nie tylko koncerty, organizatorzy starają się także przypominać historię ludowych artystów tworzących na Lubelszczyźnie. Festiwalowi towarzyszy wystawa prezentująca zdjęcia z różnych dziedzin fotografii. Zobaczymy między innymi zdjęcia reportażowe, dokumentalne, kreacyjne i artystyczne.

Bilety na wydarzenie do nabycia w „Chatce Żaka”. Cena karnetu na wszystkie wydarzenia Mikołajkowe wynosi 70 złotych. Na warsztaty dzieci mają wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na warsztaty muzyczne Orkiestry św. Mikołaja dla dzieci na dzień 2 grudnia, godz. 13.00 oraz warsztaty pieśniarskie Laboratorium Pieśni odbywające się 1 grudnia o godz. 10.00 będą do odebrania w punkcie informacyjnym festiwalu od piątku. Biuro znajduje się w CSK.

Bilety ulgowe przysługują dzieciom, uczniom, studentom studiów licencjackich i magisterskich, osobom posiadającym Kartę Absolwenta UMCS lub Kartę Dużej Rodziny. Dzieci do lat 4, jeśli nie zajmują osobnego fotela – wstęp bezpłatny.

Szczegółowy program

Piątek (30 listopada)

10.00 – ” Konferencja „Przed ołtarzem pól…”. Święci w kulturze ludowej” – Konferencja Naukowa, Mała Sala Widowiskowa ACK
14.00 – Tradycja w obiektywie – wystawa pokonkursowa, hol ACK
15.00 – KONCERT Konkurs Scena Otwarta 2018 – duża kieszeń CSK
♬ 20.30 – KONCERT Laboratorium Pieśni / Song Laboratory, duża kieszeń CSK, 20/25 zł

Sobota, (1 grudnia)

10.00 – warsztaty pieśniarskie – prowadzenie Laboratorium Pieśni / Song Laboratory, mała kieszeń CSK
12.00 – Jarmark Cudów, hol CSK
14.00 – Melodie z Lubelskiego i nie tylko – warsztaty muzyki żydowskiej – prowadzenie Ilia Sajtanov (Rosja), sala kinowa/Mediateka CSK
14.00 – warsztaty tańców gruzińskich – prowadzenie Ilo Jincharadze, mała kieszeń CSK
16.00 – Festiwalowe żywe książki, duża kieszeń CSK
♬ 18.00 – Koncert Spotkania Kultur – Otava Yo (Отава Ё) (Rosja), Yamma Ensemble – אנסמבל יאמה فرقة يمة (Izrael), Orkiestra Świętego Mikołaja, laureaci Sceny Otwartej, Sala Operowa CSK 30/40 zł

Niedziela (2 grudnia)

11.00 – Jeżyki i koszyki – warsztaty zabawek choinkowych, hol ACK
13.00 – Wszystko gra – warsztaty muzyczne Orkiestra Świętego Mikołaja dla dzieci, hol ACK

♬ 18.00 – Koncert Pekko Käppi & K:H:H:L (Finlandia), Mała Sala Widowiskowa ACK

Bilety: 25 zł/30 zł

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments