Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Lublinie zamierza wybudować na terenie Zajezdni Autobusowej przy ul. Grygowej 56 instalację fotowoltaiczną wraz z magazynem energii. Ma to pozwolić spółce na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej, która drastycznie wzrosła.

Projekt zakłada budowę na terenie Zajezdni Autobusowej MPK Lublin przy ul. Grygowej 56 instalacji fotowoltaicznej o mocy 750 kW wraz z magazynem energii oraz niezbędną infrastrukturą techniczną. Instalacja fotowoltaiczna składać się będzie z zespołów paneli fotowoltaicznych zlokalizowanych na konstrukcjach stalowych na sześciu dachach. Zajmie powierzchnię 4600 m2.

Zmagazynowana energia zostałaby wykorzystana głównie do zasilania autobusów elektrycznych na terenie Zajezdni Autobusowej przy ul. Grygowej. – Spodziewana, roczna produkcja energii elektrycznej to 622,217 MWh. Co stanowi ok. 15 proc. rocznego zapotrzebowania na energię dla 39 autobusów elektrycznych. Realizację projektu planujemy rozpocząć w styczniu – informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK Lublin.

Planowany termin zakończenia realizacji projektu to koniec grudnia 2023 roku. Koszt budowy szacowany jest na 7 425 625,29 zł netto, przy czym kwota dofinansowania to 2 999 999,99 zł.

MPK złożyło wniosek o dofinansowanie projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 w ramach działania 15.1: Wsparcie przedsiębiorstw w zakresie energetyki. Obecnie wniosek jest na etapie oceny merytorycznej.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments