Od 20 do 22 sierpnia w Lublinie trwać będzie Jarmark Jagieloński. Tradycyjnie, ważnym jego elementem jest muzyka, której i tym razem nie zabraknie. Na dziedzińcu Zamku odbędzie się też dobrze znany mieszkańcom koncert Re:tradycja. Sprawdźcie, co jeszcze na nas czeka.

Tegorocznym tematem rzemieślniczym festiwalu będą instrumenty tradycyjne. Znajdziemy je zarówno prezentowane i możliwe do zakupienia na stoiskach mistrzów, jak i przybliżane podczas różnorodnych warsztatów. Zainteresowani będą mogli zgłębiać tajniki gry na instrumentach tradycyjnych, ale także staną się uczniami budowniczych, którzy w swoich pracowniach tworzą piszczałki, okaryny, bębny czy oktawki biłgorajskie. Będzie to też główny temat wystaw, spotkań i spektakli, którymi wypełniony jest program festiwalu.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to dwudziestoosobowa grupa miłośników muzyki tradycyjnej, tańca oraz gry na instrumentach dętych i smyczkowych. Repertuar Orkiestry stanowią dawne melodie z Lubelszczyzny: polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty – pochodzące z nagrań archiwalnych oraz od muzykantów i kapel, których uczniami są liderzy Orkiestry.

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 19.30

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Narodowego w Lublinie

Koncert Re:tradycja

Ideą koncertu jest łączenie środowiska artystów wykonujących muzykę tradycyjną z muzykami zajmującymi się na co dzień muzyką współczesną. W tym roku tematem przewodnim re:tradycji są kobiety. W czasie koncertu dowiecie się o życiu kobiet na dawnej wsi, ważnych momentach, które były ich udziałem, rolach, jakie im przypisywano – podstawą staną się zaś teksty pieśni tradycyjnych, w których wszystkie te motywy zostały zachowane. Poznamy także historie konkretnych kobiet – muzykantek i śpiewaczek, których talent został poznany i doceniony nie tylko przez ich najbliższe otoczenie.

W koncercie udział weźmie Maria Bienias, Wiesława Gromadzka, zespół Mikromusic, Maja Kleszcz, Zuzanna Malisz i Kacper Malisz, Monika Maciejczak oraz Katarzyna Zedel. Podczas wieczoru usłyszymy także repertuar Bronisławy Chmielowskiej. Koncert poprowadzi Agnieszka Obszańska, która swoją narracją przybliżać będzie temat przewodni koncertu.

Kiedy: 20 sierpnia (piątek), godz. 20.30

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Narodowego w Lublinie

Kapela Niwińskich, Muzyka z Centrum

Koncert jest wędrówką śladem trójmiarowego metrum przenikającego wiejskie krajobrazy Centralnej Polski – Mazowsza, Kujaw, Małopolski Północnej. Inspiracją dla wykonawców są sięgające XIX wieku zapomniane repertuary wybitnych wiejskich śpiewaczek i muzykantów starego pokolenia, takich jak: Zofia Wojnicka z Osięcin, Janina Smagała z Czermna, Waleria Czubak z Błędowa, a także ludowych skrzypków – Józefa Ciastka, Piotra Figurskiego z okolic Sannik, Piotra Gacy ze Rdzowa.

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 20.00

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Narodowego w Lublinie

Tsigunz Fanfara Avantura, Prawdziwie Polskie Techno

„Prawdziwie Polskie Techno” to nowa odsłona orkiestry dętej Fanfara Avantura, znanej przede wszystkim z bałkańsko-punkowych brzmień. Tradycyjna na pozór orkiestra dęta zaskoczy teraz biegłością w stylach Rave, Psytrance, Progressive, Minimal czy Detroit Techno, choć zagrane z klubową werwą utwory na motywach polki czy walcerka zdradzają, że awanturniczy tech-załoganci obeznani są zarówno z muzyką Gorana Bregovica, Brandt Brauer Frick, jak i rozwibrowanym tanecznie jazzem gigantów z The Comet Is Coming. Michał Fetler – znany z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz – skomponował siedem autorskich wariacji melodii ludowych południowo-wschodniej Polski.

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 21.00

Gdzie: Dziedziniec Zamku – Muzeum Narodowego w Lublinie

Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego

Mała Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego to grupa najmłodszych wielbicielek i wielbicieli muzyki, którzy pod kierunkiem Przemysława Łozowskiego poznają i wykonują tradycyjne melodie pochodzące z Lubelszczyzny. Prezentacja podczas Jarmarku Jagiellońskiego będzie podsumowaniem dotychczasowej pracy i wspólnych prób, które Mała Orkiestra rozpoczęła na jesieni 2020 r. Podczas występu usłyszymy tradycyjne polki, oberki, mazury oraz zabawy dziecięce.

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 13.30

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

Opowieści z walizki i Przyjaciele, Wyliczanki – Wydzieranki

„Opowieści z Walizki i Przyjaciele” zapraszają na koncert: „Wyliczanki – Wydzieranki”. To propozycja ożywienia i opowiedzenia na nowo podwórkowych, niegrzecznych historii. Rzecz dla odważnych rodziców i dzieci, którzy zgłębiają tematy zasadnicze, lubią odczuwać dreszcze grozy, nie boją się bać, czują magiczną moc połamanych chodnikowych płyt i miłosny czar w rytmie walczyka.

Kiedy: 21 sierpnia (sobota), godz. 16.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

Małe Instrumenty

Zespół Małe Instrumenty od początku działalności używa nietypowych instrumentów i brzmień do tworzenia własnej muzyki. Jednym ze sposobów na odkrywanie unikalnych barw jest własnoręczna budowa instrumentów, bardzo często istniejących tylko w jednym egzemplarzu.

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 13.00

Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7, patio

Marcin Sudziński (NoBody) / Ewa Grochowska, Apifonia / Matki i córki

Koncert jest muzycznym dialogiem zajmującej się kobiecym śpiewem obrzędowym Ewy Grochowskiej z Marcinem Sudzińskim, dla którego sztuka (w tym wypadku wyrażana w formie dźwięku) jest często reakcją na świat przyrody, jego tajemniczość i wielowymiarowość.

Kiedy: 22 sierpnia (niedziela), godz. 14.00

Gdzie: Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Paweł Szamburski, Uroboros – premiera projektu

Uroboros to autorska, trzyczęściowa kompozycja Pawła Szamburskiego – stanowiąca muzyczny komentarz dla najważniejszych rytuałów i obrzędów przejścia w życiu człowieka. Twórca czerpiąc inspiracje z tradycyjnej muzyki ludowej, odnosi się również do gnostyckiego symbolu – węża z ogonem w pysku.

Koncert | niewte, Osmętnica electronica – koncert promocyjny płyty

Muzyki wiejskiej uczymy się u źródła, wprost od wiejskich mistrzów. Fascynują nas fenomeny brzmieniowo-emocjonalne, poza opisem, słowami, nutami. „Niewte” to zawołanie z wiejskich zabaw, sygnał do zmiany kierunku tańca.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments