Na lokalną modłę. Wystawa edukacyjna Archidiecezji Lubelskiej

0
82

Na lokalną modłę – to projekt realizowany przez Archidiecezję Lubelską, którego celem jest popularyzacja zjawiska przenikania twórczości lokalnej, ludowej do założeń architektonicznych, wystroju wnętrz, elementów ruchomych obiektów sakralnych w Archidiecezji Lubelskiej – z okolic Puław i Kazimierza Dolnego.

W ramach realizacji kilkanaście obiektów sakralnych zostanie objętych analizą historyków sztuki i etnologów pod kątem widocznych, zachowanych wpływów w architekturze i interiorze oraz elementach ruchomych, w tym w małej architekturze.

W projekcie wzięła udział grupa etnologów oraz historyków oraz amatorów związanych ze sztuką. W ramach projektu wydana została również publikacja składająca się z profesjonalnych tekstów, fotografii oraz ilustracji obiektów sakralnych.

Tytuł projektu będzie jednocześnie tytułem wystawy, która od 12 grudnia 2023 roku będzie dostępna dla mieszkańców i turystów Kazimierza Dolnego, Lublina i Puław. Wystawie towarzyszyć będzie towarzyszyć publikacja utrwalająca wiedzę o udokumentowanych zjawiskach. Zebrane materiały mogą w przyszłości służyć do popularyzacji kultury w każdym z odwiedzonych miejsc.

Wystawa plenerowa będzie dostępna od 12 do końca roku, w trzech lokalizacjach jednocześnie:

  1. Kazimierz Dolny – wzgórze za Kościołem Farnym – ul. Zamkowa 2
  2. Puławy – Parafia Świętej Rodziny, ul. Saperów Kaniowskich 2
  3. Lublin – pod Wieżą Trynitarską, ul. Królewska 10
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments