W Lublinie rozpoczęło się dodatkowe znakowanie przejść dla pieszych piktogramem przekreślonego telefonu komórkowego. Symbol ma przypominać o zakazie korzystania ze smartfonów podczas przechodzenia przez jezdnię.

– Piesi bardzo często zamiast skupić się na swoim bezpieczeństwie podczas przechodzenia przez jezdnię korzystają z telefonu komórkowego. Obsługiwanie urządzenia rozprasza uwagę i ogranicza obserwowanie sytuacji, która dzieje się wokół. Wtedy na odpowiednią reakcję często jest już za późno. Dlatego tak ważne jest świadome i bezpieczne korzystanie ze smartfonów – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Piktogramy pojawią się na chodnikach przy 18 najbardziej uczęszczanych przejściach na terenie miasta. Symbole przekreślonego telefonu namalowano już przed dwoma przejściami przy ul. Nadbystrzyckiej. Do 20 listopada pojawią się przy kolejnych lokalizacjach. Zakończenie akcji oznakowania uzależnione jest od sytuacji pogodowej.

Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, których celem jest poprawa bezpieczeństwa użytkowników dróg, w tym pieszych. Jedną ze zmian jest to, że wchodząc na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdem. Przechodząc przez jezdnię, piesi nie mogą korzystać z telefonu lub innego urządzenia w sposób, który ogranicza możliwość obserwowania sytuacji na ulicy.

Oznakowanie pojawi się na:

ul. Armii Krajowej (przy ul. Jutrzenki),

ul. Bohaterów Monte Cassino (przy ul. Krasińskiego),

ul. T. Zana (przy ul. Wallenroda),

ul. Wileńska (przy ul. Grażyny),

ul. Głęboka (na wysokości Parku Akademickiego oraz przy ul. Raabego) – 2 przejścia,

ul. Radziszewskiego (przy ul. Akademickiej),

ul. Nadbystrzycka (przy ul. Brzeskiej i ul. Zachodniej) – 2 przejścia,

al. Sikorskiego (przy ul. Żołnierskiej),

al. Tysiąclecia (przy dworcu PKS),

ul. Chodźki (przy ul. Gębali),

ul. Kompozytorów Polskich (przy ul. Legendy),

al. Gen. W. Andersa (przy ul. Lwowskiej),

ul. Związkowa (przy ul. Bursaki) – 2 przejścia,

ul. Mełgiewska (przy ul. Montażowej i ul. Łęczyńskiej) – 2 przejścia.

Dodatkowo, z myślą o pieszych, na terenie miasta zrealizowano kolejne bezpieczne przejście. Przy ul. Droga Męczenników Majdanka, na wysokości ul. Słowiczej, wykonano azyl dla pieszych czyli dwuetapowe przejście przez jezdnię, zmniejszono liczbę pasów ruchu na odcinku od skrzyżowania z ul. Sulisławicką do przejścia oraz wprowadzono oznakowanie ostrzegawcze.

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments