Kiedy z nieba leje się żar, warto pomyśleć o zmianach w diecie i dostosować ją do pogody, np. zupy zastąpić chłodnikami. Najlepsza dieta na upały to potrawy lekkie, bogate w warzywa i owoce, wypełnione zdrowymi, jak najmniej przetworzonymi produktami, z codzienną dawką mleka i jogurtów, rybami morskimi i białym mięsem drobiowym zamiast schabowych, bez tuczących i osłabiających serce tłuszczów, słodyczy i alkoholu.

Top produkty na lato!

Jogurty – orzeźwiają i wspomagają problemy trawienne wywołane wysoką temperaturą. Są świetnym źródłem wapnia. Wystarczy dodać owoców i otrzymujemy pyszny, chłodny koktajl idealny na podwieczorek.

Owoce – lato to bogactwo owoców sezonowych, warto jednak warto wybierać pomarańcze, arbuzy, melony, gruszki, jabłka, czyli owoce regulujące poziom nawodnienia organizmu.

Czosnek – może nie brzmi orzeźwiająco, jednak poprawia krążenie krwi, pobudzając organizm do naturalnego chłodzenia.

Obiad na zimno

Kiedy temperatury przekraczają 30 stopni C, może brakować nam ochoty na obfity, gorący obiad. Jednak nie powinniśmy z jego rezygnować. Wystarczy zastąpić zupę, chłodnikiem na bazie kefiru lub naturalnego jogurtu. Pamiętając o tym, żeby w każdym posiłku znalazły się świeże owoce lub warzywa, na drugie danie przygotujmy sałatkę. Żeby stała się bardziej sycąca, do sałaty, papryki, pomidorów dodajmy ser żółty lub mozzarellę i garść brązowego ryżu.

Pamiętaj o nawadnianiu

Niezależnie od tego, czy masz pragnienie czy nie pamiętaj żeby wypić minimum 2 litry płynów dziennie. Najlepsze będą woda, herbaty ziołowe lub owocowe czy soki. Lekarze przestrzegają przed spożywaniem napojów bogatych w kofeinę, ze względu na jej moczopędne i pobudzające działanie. Zdarza się, że osoby starsze, czasem dzieci, nie odczuwają pragnienia. Dlatego trzeba pilnować, by wypijali często i po trochu odpowiednią porcję.

W razie potrzeby uzupełniaj sól

Gdy jest ciepło, więcej się pocisz. Pot, schładzając organizm, ma za zadanie obronić go przed nadmiernym przegrzaniem. Niestety, wraz z potem, usuwana jest z organizmu woda i sole mineralne. Narasta wtedy osłabienie i wyczerpanie, pojawia się niepokój, brak apetytu, nudności, grożą ci skurcze łydek. Dlatego warto wtedy uzupełnić wodę i sól.

Unikaj alkoholu

Kiedy temperatury powietrza są wysokie, nie powinno się pić alkoholu. W gorące dni szybciej się upijamy, łatwiej o zasłabnięcie czy zawroty głowy. Alkohol odwadnia organizm, podobnie jak kawa. Pamiętajmy, aby szczególnie wystrzegać się napojów wysokoprocentowych.

Czego jeszcze warto unikać w trakcie upałów przeczytacie na stronie poradnikzdrowie.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments