Tego lata porzeczki obrodziły. Te małe, kwaśne kuleczki są skarbnicą witamin i minerałów. Dzięki wysokiej zawartości potasu, witamin C i PP, żelaza i antyoksydantów, czerwone porzeczki sprawdzą się w walce z chorobami układu krążenia i zaburzeniami żołądkowymi, zapobiegną nadciśnieniu tętniczemu i miażdżycy oraz oczyszczą nasz organizm z toksyn. Poniżej prezentujemy cztery przepisy z czerwoną porzeczką na lato i na zimę.
Sos z czerwonej porzeczki do mięs
1 szklanka czerwonych porzeczek
1/2 szklanki wody
płynny miód
ocet winny (czerwony)
1 gałązka rozmaryn
sól, pieprz, ewentualnie cukier
Porzeczki wsypujemy do rondelka i zalewamy wodą, gotujemy na małym ogniu. Dodajemy 3 łyżki miodu i 1 łyżkę octu, gotujemy około 10 minut pod przykryciem. Dodajemy posiekaną gałązkę świeżego rozmarynu lub 1/2 łyżeczki suszonego. Dusimy kolejne 20 minut. Po ostygnięciu miksujemy blenderem. Solimy, pieprzymy i ewentualnie dosładzamy do smaku.
Lemoniada porzeczkowa
400 g czerwonych porzeczek
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki wody
ziarenka z 1 laski wanilii lub 1 łyżka cukru wanilinowego
sok z 1 cytryny
opcjonalnie:
listki mięty
plasterki cytryny
kostki lodu
Cukier z wodą i wanilią zagotować na małym ogniu do uzyskania syropu. Porzeczki zmiksować, następnie przecisnąć przez sito, dociskając łyżką. Sok porzeczkowy połączyć z syropem cukrowym i sokiem z cytryny. Przestudzić. Tak powstałą bazę rozlewać do połowy szklanek i rozcieńczać wodą. Opcjonalnie dodać listki mięty, plasterki cytryny i kostki lodu.
Deser bezowy z owocami leśnymi (szybsza i prostsza wersja tortu Pavlovej)
400 g owoców leśnych (porzeczka, malina, jeżyna, granat)
400 ml śmietanki kremówki 30% lub 36%
cukier puder
Składniki na bezy
6 białek
szklanka cukru drobnego
1 łyżeczka octu
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
szczypta soli
Białka ubić z solą. Stopniowo po łyżce dodawać cukru, cały czas ubijając. Piana ma być sztywna. Pod koniec wlać łyżeczkę octu i delikatnie wmieszać mąkę ziemniaczaną. Łyżką nakładać masę na wyłożoną papierem blaszkę. Piec 2 minuty w temperaturze 180 stopni, po czym zmniejszyć temperaturę do 140 stopni i piec 40 minut. Wyłączyć piekarnik, uchylić drzwiczki i pozostawić bezy do wyschnięcia. Na wystudzone bezy wyłóż kremówkę ubitą z cukrem pudrem, na wierzch sypnij garść owoców. Całość przyprósz cukrem pudrem.
Również efektownym deserem będzie jego warstwowa wersja w pucharku:
Do pucharków wysyp połowę owoców. Pokrusz bezy na średniej wielkości kawałki i wysyp połowę na warstwę owoców. Polej połową ubitej kremówki. Powtórz tę kolejność z pozostałymi składnikami – wyłóż pozostałe owoce, śmietankę i na końcu bezy.
Nalewka z czerwonej porzeczki i mięty
2 kg czerwonej porzeczki
1 kg cukru
0,5 l spirytusu
0,5 l wódki
listki mięty
Porzeczkę umieścić w dużym słoju, zasypać cukrem. Przykryć ściereczką i pozostawić na kilka dni, aż owoce puszczą sok, a cukier się rozpuści. Po tym czasie do słoja dodać kilkanaście listków mięty, zalać spirytusem rozcieńczonym wódką. Odstawić. Po upływie dwóch miesięcy odcisnąć sok z owoców, przefiltrować nalewkę i rozlać do butelek.
Ciekawe przepisy!