Początek nowego roku to dla wielu z nas idealny moment na wprowadzenie zmian w życiu. Większość osób finalnie ma jednak problem ze zrealizowaniem swoich celów. Dlaczego tak się dzieje i jak wytrwać przy swoich postanowieniach? Wystarczy trzymać się kilku kluczowych etapów.

Noworoczne cele – dlaczego je porzucamy?

Jak się okazuje największy zapał w realizacji swoich postanowień noworocznych mamy przez pierwsze dwa tygodnie. Nie brakuje nam wówczas motywacji. Zazwyczaj w lutym okazuje się jednak, że wracamy do punktu wyjścia – porzucamy swoje ambitne cele i trudno jest nam do nich wrócić. Często odczuwamy bowiem obawę przed tym, że nie sprostamy swoim zamierzeniom. Tylko kilka proc. ludzi tak naprawdę osiąga swoje cele noworoczne. Brak siły woli lub samokontroli to najczęściej wymieniane powody naszej rezygnacji.

Najpopularniejsze postanowienia dotyczą utraty wagi, zdrowszego odżywiania, regularnych ćwiczeń, rozwoju osobistego i zawodowego oraz lepszego zarządzania finansami. W każdym kolejnym roku pragniemy też spędzać więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi, chcemy nauczyć się nowych umiejętności lub rozwinąć swoje hobby, być bardziej zorganizowanym oraz ograniczyć picie alkoholu i rzucić palenie.

Jak trzymać się postanowień noworocznych?

Pozytywne zakończenie obranego przez siebie planu jest jak najbardziej możliwe. Wystarczy między innymi odpowiednio zaplanować swoje cele, skorzystać z narzędzi pomocniczych i na bieżąco monitorować swoje postępy. Wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo tego, iż osiągniemy szczyt swoich możliwości. Zobaczcie więc, co jeszcze możecie zrobić, by dotrzymać swoich postanowień.

Wyznaczmy sobie cele, które nas motywują

Zdarza się, że ludzie wybierają cele, do których nie są tak naprawdę przekonani. Może to być podyktowane pewnymi pobudkami, kiedy np. jesteśmy namawiani do czegoś przez bliskich lub ulegamy ich presji. Chociaż miło jest mieć jakieś zewnętrzne wsparcie to jeśli nie podzielamy tej samej pasji, co ludzie którzy nas otaczają, nasza osobista „rewolucja” ma niewielkie szanse powodzenia. Musimy więc upewnić się, że cele, które sobie wyznaczyliśmy, są dla nas ważne. Powinniśmy skupić się nie tylko na swoich wewnętrznych pragnieniach, ale i być pewnym, że wybrane postanowienia są zgodne z naszymi najważniejszymi priorytetami.

Ograniczmy ilość postanowień

Częstym błędem w nakreślaniu noworocznych celów jest wymyślanie ich zbyt wiele i nastawianie się na ich realizację w zbyt krótkim czasie. Nie jesteśmy jednak superbohaterami, a nasza doba jest ograniczona, ponieważ trwa tylko 24 godziny. Dlatego warto sporządzić krótką listę celów, którymi możemy swobodnie zarządzać w tym roku. Poza tym ustalmy priorytety, czyli skupmy się przede wszystkim na swoich najważniejszych zamierzeniach.

Skoncentrujmy się na samym procesie

Możemy kontrolować drogę, która przybliża nas do realizacji naszych celów, ale nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć efektów końcowych naszych zamierzeń. Skoncentrujmy więc swoją uwagę przede wszystkim na tym, nad czym mamy kontrolę – na ciągłym, konsekwentnym działaniu. Jeśli to zrobimy, efekty pojawią się same. Jeśli jednak skupimy się jedynie na wynikach, możemy czuć się nieco przytłoczeni i szybko się poddamy.

Podzielmy duże cele na mniejsze

Nawet jeśli mamy najlepsze intencje to przypadkowo możemy objąć cel, który jest zbyt duży, aby go osiągnąć. Według ekspertów najlepszym sposobem na to, aby trzymać się założonych wcześniej planów jest podzielenie ich na małe, możliwe do zrealizowania i śledzenia etapy. Jeśli celem jest np. poprawa naszego zdrowia, musimy dokładnie określić, co należy zmienić, aby tak się stało. Na przykład możemy ustalić sobie dwa czynniki, które pomogą nam osiągnąć cel, czyli więcej ćwiczeń i zdrową dietę. Nie nastawiajmy się jednak od razu na szybkie i duże zmiany, ponieważ każdy taki proces powinien przebiegać stopniowo.

Zapisujmy swoje cele

Chociaż świetnie jest mieć postanowienia, ważne jest też to, aby w jakiś sposób dokumentować ich rozpoczęcie i realizację. Istnieje bowiem kilka powodów, dla których warto zapisywać swoje cele. Po pierwsze łatwo o nich zapomnieć, a spisywanie postanowień pomoże nam ustalić, co tak naprawdę chcemy osiągnąć. Ta czynność zmusi nas też do sprecyzowania swoich zamierzeń i podejmowania dalszych działań. Tak udokumentowane cele pomogą nam pokonać naturalny opór przed zmianami.

Podzielmy się swoimi postanowieniami z innymi

Ludzie z natury są istotami społecznymi i chcą czuć się akceptowani przez innych. Dlatego też publiczne zobowiązanie się do osiągnięcia jakiegoś celu może pomóc nam w jego realizacji. Trudno bowiem będzie nam kogoś zawieść jeśli się poddamy. Wiele osób uważa, że chęć uniknięcia zawodu i poczucie winy jest silniejsze niż własna motywacja, która pomaga nam się wywiązać z zadań. Poza tym jeśli nikt inny nie wie o naszych zamierzeniach, łatwo o nich zapomnieć, a nawet je zignorować.

Nawiążmy kontakt z ludźmi o podobnych poglądach

Nie jesteśmy sami w procesie samodoskonalenia, ponieważ jest wiele innych osób, które podczas pracy nad sobą napotykają wiele rozterek i problemów. Wzajemne wsparcie może jednak w dużym stopniu pomóc nam osiągnąć nasze cele. Wart dołączyć więc do wirtualnych grup wsparcia, angażować się w wielorakie dyskusje i spotykać się z osobami z naszej okolicy. Ludzie odnoszą bowiem większe sukcesy, gdy łączą się z innymi podobnie myślącymi istotami. Co więcej, mamy również tendencję do naśladowania zachowań osób, które lubimy i podziwiamy, dlatego ważne jest to, aby otaczać się ludźmi, którzy nas inspirują i pomagają utrzymać nam naszą motywację.

Wykorzystajmy dostępne pomoce

Obecnie istnieje ogrom różnych aplikacji i programów, które pomagają w spełnianiu postanowień. Przykładowo możemy skorzystać z bezpłatnych narzędzi przypominających. Należy do nich np. Kalendarz Google, który zaalarmuje nas o ważnych wydarzeniach czy spotkaniach. Oprócz tej aplikacji istnieją także programy służące do zarządzania zadaniami.
W tej kategorii popularny jest: Trello, Todoist czy Omnifocus. Te mobilne narzędzia stale przypominają nam o etapach pracy, które zaplanowaliśmy.

Sprawdzajmy swoje postępy

Jeśli nie myślimy w ogóle o swoich postanowieniach, nie będziemy ich realizować. Dlatego kluczową częścią naszego noworocznego planu działania powinna być jego regularna weryfikacja. Taki przegląd celów przeprowadza się co najmniej raz w miesiącu, ale im częściej, tym lepiej. W ciągu danego miesiąca warto też na bieżąco rozdzielać mniejsze zadania na poszczególne tygodnie.

Długoterminowe przestrzeganie postanowień noworocznych opiera się również na wyrabianiu sobie odpowiednich nawyków. Wbrew powszechnemu przekonaniu zazwyczaj nie powstają one w ciągu 21 dni. Badania pokazują, że wcielanie w życie pozytywnych zachowań może zająć nawet od dwóch do ośmiu miesięcy.

Przygotujmy się na przeszkody

Nasze postanowienia mogą stać się rzeczywistością, jednak jak już wiemy może zająć to trochę czasu, a każda zmiana jest trudna. Nie zapominajmy więc, że powinniśmy też przygotować się na możliwe błędy i niepowodzenia. Dlatego też niezrealizowanie któregoś z postawionych sobie zadań nie oznacza od razu całkowitej porażki. Chwila słabości nie ma bowiem wielkiego znaczenia w Twoim wielkim noworocznym planie. Jeśli jednak dojdzie do drobnego niepowodzenia, ważne jest to, aby zrozumieć, co doprowadziło do tego momentu i jak można uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości. Gdy zatem popełnimy błąd, zaakceptujmy go i szybko przejdźmy do następnego etapu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments