W związku z nowelizacją ustawy o spisie powszechnym, trwający od 1 kwietnia Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, został wydłużony o trzy miesiące i potrwa do 30 września.

Pozostałe zmiany dotyczą ujednolicenia stawki wynagrodzenia dla rachmistrzów spisowych do 6 zł brutto za każdy przeprowadzony wywiad oraz wydłużenia terminów związanych z popularyzacją spisu.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021, czyli największe i najważniejsze badanie polskiej statystyki publicznej prowadzone jest po raz pierwszy przez internet. Samospis internetowy to  podstawowa i obowiązkowa forma spisu. Formularz spisowy oraz wykaz danych objętych spisem znajdują się na stronie spis.gov.pl. Spis telefoniczny lub przy pomocy rachmistrza spisowego, który telefonicznie lub bezpośrednio przeprowadzi wywiad, przewidziano jako metody uzupełniające. Można z nich skorzystać w sytuacji, gdy nie ma możliwości dokonania spisu za pomocą internetu. Spis telefoniczny odbywa się pod numerem: 22 279 99 99.

Mieszkańcy Lublina, którzy chcą dokonać samospisu, a nie mogą tego zrobić we własnym zakresie, mogą skorzystać ze sprzętu komputerowego udostępnionego w Ratuszu (plac Łokietka 1, sala nr 3). Aby skorzystać z tej możliwości należy wcześniej umówić wizytę, dzwoniąc na numer: 81 466 1200, 81 466 2010 lub 81 466 2100, w godz. 7.30-15.30. Aby umówić wizytę w Polskim Języku Migowym należy połączyć się z tłumaczem online, w godz. 9.00-15.00, za pośrednictwem strony lublin.eu. Przyjęte rozwiązania pozwolą na płynną obsługę, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa w związku z trwającą epidemią.

Osoby, które spiszą się przez internet, wezmą udział w loterii. Do wygrania jest między innymi samochód osobowy marki Toyota Yaris (po jednym na każde województwo). Do tego Główny Urząd Statystyczny przygotował też karty o wartości 1000 i 500 złotych.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań jest obowiązkowy i nie można odmówić przekazania danych. W przypadku osób niepełnoletnich spisu w ich imieniu dokonują rodzice lub prawni opiekunowie. Spisy Powszechne odbywają się w Polsce co 10 lat. Ostatni miał miejsce w 2011 r.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments