Tegoroczna edycja lubelskiej Nocy Kultury zaplanowana została z soboty (4 czerwca) na niedzielę (5 czerwca). Podczas wydarzenia Lublin na jedną noc stanie się najbardziej urokliwym zakątkiem Europy, a to za sprawą licznych instalacji artystycznych. Sprawdziliśmy, gdzie warto pójść i co zobaczyć

Lodowe rzeźby

Wyjątkowym i długo wyczekiwanym wydarzeniem będą lodowe realizacje w wykonaniu światowej klasy artystów z Ice Team, którzy na oczach widzów, między innymi za pomocą pił elektrycznych, wydobędą z lodowej bryły specjalnie zaprojektowaną rzeźbę. Inspiracją była architektura Starego Miasta, więc na tarasie widokowym wyrośnie lodowa Brama Krakowska. To wszystko będzie można zobaczyć na dachu galerii Vivo! Lublin od godziny 19:00 do 2:00.

Instalacje w Browarze Perła

Ciekawe instalacje zobaczymy również w Browarze Perła. Będzie tam m.in. Wiosna w Browarze Jarosława Koziary oraz Wstążki w Perle – interaktywna instalacja, do której będziecie mogli wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Instalacje można zwiedzić od godziny 19:00 do 2:00.

W stronę światła

To instalacja studentów Wydziału Artystycznego UMCS, którą zobaczymy w bramie ulicy Ku Farze. Głównymi elementami i zarazem bohaterami projektu są papierowe ćmy skupione wokół światła latarni. Delikatne nocne motyle poruszane ruchem powietrza podkreślą piękno jednego z ulubionych przez zwiedzających zakątków Starego Miasta.

Rajskie ptaki

Stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez kreatywnych studentów lubelskich uczelni zobaczymy na rogu ul. Archidiakońskiej i Złotej. Instalacja nosi tytuł Paradise lost I i dostępna jest od godziny 19:00 do 2:00.

Paradise Lost II

Na placu Po Farze zobaczymy Paradise Lost II, instalacje Jarosława Koziary. Na Starym Mieście będziemy mogli zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża. Poemat Miltona kończy się wygnaniem pierwszych ludzi z raju. Poeta podkreśla jednak, że Opatrzność nie opuściła ludzi, ale pozostała dla nich przewodnikiem. Czas pokaże, jak trafna i dosłowna była metafora autora instalacji. Instalacja będzie czynna od godziny 19:00 do 2:00.

Szklane domki

Szklane domy to metafora, którą pamiętamy z „ Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego. Natomiast szklane domki to artystyczna wizja baśniowego miasteczka, nad którym fruwają szklane kolorowe ptaki. Znajdziemy je na ul. Grodzkiej 7. Instalacja jest czynna od godziny 19:00 do 1:00.

Kwiaty piekieł

W tym samym miejscu, bo na patio ul. Grodzkiej 7, możemy zobaczyć ceramiczną realizację niezwykłego projektu rzeźbiarskiego pn. ,,Kwiaty piekieł” luźno inspirowanego ,,Boską komedią”. Prezentacji niezwykłych form będzie towarzyszył głos Krystyny Czubówny. Instalacja jest czynna od godziny 19:00 do 1:00.

Szklane krople

Na ul. Dominikańskiej zobaczymy szklane krople. Deszcz kilkuset cudownych szklanych kropli, które dzięki podświetleniu będą mienić się kolorowymi refleksami. To idealne miejsce do zdjęć z przyjaciółmi. Instalacja dostępna będzie od godziny 19:00 do 2:00.

#słowonamurbeton

Projekt ma współczesną formę chmurek, dymków używanych w komiksach.  Autorki wychowały się na kreskówkach, które w graficzny sposób opisują rzeczywistość. Ta forma opowiadania jest im bliska i łatwa w odbiorze. Zajrzyjcie do bramy ul. Ku Farze.

Botaniczne wiraże

Botaniczne witraże to instalacja Jagody Zyszkowskiej, którą zobaczymy na ul. Dominikańskiej. Projekt nawiązuje do założenia w 1837 r. na dawnych Polach Dominikańskich Ogrodu Saskiego w Lublinie na wzór warszawskiego. Rośliny, które zostały wykorzystane przy zakładaniu ogrodu oprawione zostaną w szkło tworząc instalację botanicznych rozet wpisaną w przestrzeń miasta. Okno opuszczonej kamienicy na Starym Mieście w Lublinie i jego niedoskonałości pięknie będą kontrastować ze szlachetną techniką witrażową w jakiej wykonane są rozety. Jedna z latarni Starego Miasta również zostanie ozdobiona botanicznymi witrażami.

Inny wymiar

Na placu Rybnym zobaczymy Project Infinity. To zbiór czterech luźno ustawionych względem siebie różnej wielkości portali, które tworzą wrażenie głębi i sprawiają złudzenie przejścia do innego wymiaru. Celem instalacji jest stworzenie iluzji, która ma wprowadzić widza w głąb samego siebie, a jednocześnie wywołać pozór rozbicia rzeczywistości.

Mural

W tym samym miejscu (plac Rybny) dostępny będzie również Mural. Autorem muralu jest Marcin Wrzal – stypendysta dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury i opieką nad zabytkami w roku 2017. Uczestnik Studium Wiedzy o Sztuce – Galeria Labirynt. Forma projektu artysty jest symboliczna, nawiązująca do prac kubistów. Tematem będą myśli i przeżycia artysty. Wszystko utrzymane w tonacji czerni, bieli i szarości.

Mroźne wrota

Mroźne wrota to instalacja studentów WA UMCS. Żeby ją zobaczyć, musimy dotrzeć pod drzwi do kamienicy Grodzka 11. Podczas nocy Kultury, nawet w ciepły, czerwcowy wieczór, możesz napotkać płaskorzeźbę przypominającą bramę do Krainy Lodu. Magiczny klimat dekoracji utrzymanej w bieli podkreśla jej drobne kryształy. Autorska forma odżegnująca się od symetrii będzie zawierała w sobie różnorodne klucze. Artyści stawiają na lekkość i fantazję.

***

Ale to nie wszystkie wydarzenia. Szczegółowy program znajdziecie na stronie nockultury.pl

Fot. Archiwum

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments