Jak co roku Noc Kultury przytłacza ogromem atrakcji. Wiele z nich odbywa się w tym samym czasie, dlatego z części trzeba będzie zrezygnować. Jak wybrać te najciekawsze, najpiękniejsze, niepowtarzalne? Przygotowaliśmy dla was subiektywną listę atrakcji wartych zobaczenia.

FILMY STUDIA MUNKA/ Teatr Stary w Lublinie

W Studiu Munka młodzi, początkujący filmowcy mogą spróbować swoich sił pod skrzydłami doświadczonych kolegów. Studio jest producentem zarówno produkcji krótko- jak i pełnometrażowych. Podczas Nocy Kultury w Teatrze Starym odbędzie się pokaz krótkich metraży.

Wstęp wolny, ale widzowie nie będą wpuszczani po rozpoczęciu projekcji.

19:00 Dróżnik reż. Piotr Szczepanowicz 11`, 60 kilo niczego reż. Piotr Domalewski 27`, Trzy rozmowy o życiu reż. Julia Staniszewska 25`, Polonez reż. Agnieszka Elbanowska 16`

21:00 Najpiękniejsze fajerwerki ever reż. Aleksandra Terpińska 28`, Gwizdek reż. Grzegorz Zariczny 16`, Córka reż. Tomasz Wolski 25`, Rondo reż. Artur Kordas 6`

23:00 Ciemnego pokoju nie trzeba się bać reż. Kuba Czekaj 35`, Obiekt reż. Paulina Skibińska 14`, Koleżanki reż. Sylwester Jakimow 33`

NAJLEPSZE Z NAJGORSZYCH BINGO – POKAZ FILMU KLASY B/ Archiwum Państwowe (dziedziniec) 0:00-1:30

Seans filmów będzie połączony z grą Bingo, co będzie wymagało od widzów szczególnie uważnego oglądania. Na planszy zamiast standardowych cyfr i liczb pojawią się typowe dla kina klasy B klisze filmowe (np. eksplozja samochodu, czy brunet jako czarny bohater). Przyjęcie takiej formy aktywizuje widza, sprawdza jego spostrzegawczość, a przy okazji jest świetną rozrywką.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc.

KONCERT NA DACHU /Tarasy Zamkowe 20:00 – 0:00

Dach Tarasów Zamkowych będzie idealnym miejsce na podziwianie tegorocznej Nocy Kultury. Podczas koncertu usłyszymy autorską muzykę elektroniczną Bartosza Webera, który jest wirtuozem instrumentów analogowych. Wystąpi również młodzież z Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. K. Lipińskiego pod opieką Agnieszki Miedzwieckiej, która wykona m.in. utwór Alleluja Cohena na sześć harf celtyckich.

Główną atrakcją będzie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. H. Wieniawskiego pod batutą Cheung Chau. Pięćdziesięciu instrumentalistów porwie nas do niezwykłego świata kompozycji Haydna i Mozarta.

ANTYCZNE ZĘBY KASHPIROVSKIEGO/ Plac Rybny 21:00, 22:30, 0:00

Antikvariniai Kašpirovskio Dantys (bo tak brzmi oryginalna nazwa tego zespołu) przedstawią jedyne w swoim rodzaju show. Będzie to muzyczno-wizualny występ w stylu “smagis” (co oznacza zabawę i wesołość). Zespół zagra istny misz-masz muzyczny od polki, mariachi, postpunku, bałkańskiego popu, rozdzierających serce ballad aż po utwory psychodeliczne.

TANGO MILONGA /plac Litewski 20:00 – 21:00

Będzie to klimatyczna potańcówka w rytmach argentyńskich. Wśród tańczących będą zarówno laicy, jak i doświadczeni tancerze oraz instruktorzy tańca. Na placu przeprowadzona zostanie nauka tanga, by wszyscy zainteresowani mogli aktywnie uczestniczyć w wydarzeniu. Po opanowaniu kroków, roztańczeni uczestnicy przeniosą się na Most Kultury.

WARSTWY /Schody do Zamku Lubelskiego 22:00-23:00

Premierowy spektakl Leszka Mądzika z muzyką przygotowaną przez Pawła Odorowicza rozegra się na schodach Zamku Lubelskiego. To niezwykłe przedstawienie będzie operowało dźwiękiem i obrazem, nie padną żadne słowa. Całość inspirowana freskami z Kaplicy Trójcy Świętej zabierze nas w przygodę do wnętrza siebie. Nakładające się na siebie maski będą przysłaniać nam prawdę, zatoniemy w iluzji fałszu i smutku.

OPOWIEŚCI Z NIEBOMORZA /Plac przed dawną siedzibą Teatru Andersena 21:00, 22:00, 23:00, 0:00

Magiczne ryby, ptaki i ptakoryby zdobiące ulicę Furmańską podczas zeszłorocznej edycji Nocy Kultury otrzymały drugie życie. Tym razem wezmą udział w przedstawieniu teatralnym w reżyserii Daniela Arbaczewskiego przy dźwiękach muzyki Bogusława Byrskiego. Tajemniczy Człowiek z maszyną za pomocą dźwięków będzie władał papierowymi stworzeniami. Uczniowie III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie wcielą się w rolę animatorów lalek-marionetek.

BURLESQUE&BOYLESQUE SHOW /patio Café Próba, ul. Grodzka 5A 22:00-0:00

Spektakl Teatru Druga Strefa porusza tematy polityczne, społeczne oraz obyczajowe. Aktorzy wraz z aktywną publicznością skupią się na tym, co dzieje się w XIX wieku. Będzie to połączenie tematów ważnych, podniosłych z błahymi, a czasami wręcz wulgarnymi kwestiami.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc.

LUBLIN. PAMIĘĆ MIEJSCA /Brama Grodzka – Teatr NN 20:00-21:00, 21:00-22:00, 22:00-23:00, 23:00-0:00

Wystawa poświęcona będzie społeczności żydowskiej w Lublinie. Aranżacja przygotowana jest na podobieństwo archiwum, wypełnionego segregatorami, komputerami oraz galeriami zdjęć. Zwiedzający będą mogli przejrzeć archiwa i poznać historię konkretnych ludzi, domów i ulic. Wystawa podzielona jest na dwie części: pierwszą – opowiadającą o życiu ludności żydowskiej w Lublinie do I Wojny Światowej, drugą – przedstawiającą pamięci zagłady Żydów na terenie miasta.

Na wydarzenie obowiązuje rezerwacja miejsc.

HOMO CREATUS /Warsztaty Kultury w Lublinie 19:00-0:00

Wystawa jest materializacją myśli, że każdy z nas ma siłę twórczą. HomoCreatus jest to prestrzeń bez cenzury, osądów oraz hierarchi. Swoje prace mogę prezentować wszyscy, którzy czują zryw twórczy, chęć integracji i zabawy.

WOLNOŚĆ I POECI /Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego, Filia nr 21, ul. Rynek 11 19:00-22:00

Wystawa Justyny Polakowskiej oparta jest na tekstach polskich autorów, tworzących na przestrzeni trzech ostatnich wieków. Tematem przewodnim ekspozycji jest wolność rozumiana w bardzo różny sposób. Raz przedstawiana jest jako intymne przeżycie danego człowieka, innym razem w odniesieniu do całego społeczeństwa.

W wystawie wykorzystane zostały utwory mi.in Cypriana Kamila Norwida, Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Marii Konopnickiej, Leopolda Staffa, Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, czy Wisławy Szymborskiej.

LAS W MIEŚCIE – MOMENT CISZY/ Plac Rybny

Na placu Rybnym powstanie niezwykła instalacja przyrodnicza o walorach edukacyjnych. Stanie się miejscem spotkania miasta z naturą oraz odpoczynku i relaksu dla uczestników wydarzenia. Dopełnieniem całości będzie projekcja zdjęć wyjątkowych okazów grzybów rosnących w lubelskich lasach. Mieszkańcy odwiedzający plac Rybny będą mogli posłuchać także występu bębrzniarzy oraz podziwiać ekspozycję ceramiczną w otoczeniu mchów, korzeni i porostów.

PODWALE: WIELKA PRZYMIARKA /ul. Podwale

Na tę jedną noc ul. Podwale zmieni się w przez wielu już zapomnianą ul. Krawiecką. Będziemy mogli obejrzeć przepiękne instalacje przedstawiające akcesoria krawieckie. Idąc od strony Archikatedry przejdziemy przez bramę ze wstążek, dalej w ślad ze rozciągniętym metrem krawieckim przejdziemy przez krainę futer, tkanin oraz maszyn do szycia. Wzdłuż ulicy zostanie rozstawiona wystawa fotograficzna. Wydrukowane na tkaninach zdjęcia będą przedstawiały dawną zabudowę ul Krawieckiej.

WOLNOŚĆ, PANIE! /ul. Podwale

Instalacja będzie symbolem setnej rocznicy odzyskania niepodległości i uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Niezależna Grupa Projektowa Piękno Panie przedstawia walkę kobiet o równouprawnienie jako wciąż aktualny temat, który ciągle zmienia swoją formę. Instalacja, nawiązująca do branży tekstylnej, ma być pomnikiem wolności kobiet.

ENERGIA-MATERIA /plac Litewski

Mapping przygotowany przez kolektyw kilku.com na tę jedną noc ożywi statyczny budynek Poczty Głównej. Fasada budynku rozbłyśnie kolorami, figurami i wielobarwnymi światłami. Wszystko odbędzie się przy dźwiękach muzyki elektronicznej i filmowej autorstwa Huberta Pyrgiesa z zespołu Chonabibe. W nagraniach udział wzięli członkowie jego najnowszej formacji „Bajki o dorosłych”: Stanisław Leszczyński i Antoni Sojka.

Pokaz powtarzany będzie co 20 minut.

Fot. Marcin Butryn/ Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments