Miasto Lublin włącza się w ogólnopolską akcję samorządów #potrzebUEmy, która ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec wetowania budżetu unijnego oraz kwestionowania europejskich wartości przez rząd.

W czwartek (10 grudnia) o godz. 12 na balkonie Ratusza po hejnale, miejski trębacz odegra hymn Polski oraz Odę do radości – hymn Unii Europejskiej. Do piątku (11 grudnia) w przestrzeni miasta będzie można zobaczyć również symbole europejskie. Flagi Polski i UE zawisną na placu Litewskim oraz przy obiektach i miejscach, które powstały m.in. przy udziale środków europejskich albo otrzymały dofinansowanie na realizację projektów.

– Brak porozumienia dotyczącego nowej wieloletniej perspektywy finansowej UE, a co za tym idzie budżetu na 2021 rok, oznacza gigantyczne kłopoty samorządów, które są jednymi z największych beneficjentów środków europejskich. Wstrzymanie dopływu środków europejskich to konieczność rezygnacji z dużych inwestycji samorządowych w rozwój infrastrukturalny, kulturalny, turystyczny. Na okres unijnego finansowania, przypadającego na lata 2021-2027 Miasto Lublin zaplanowało realizację kilkunastu dużych przedsięwzięć inwestycyjnych na łączną kwotę ok. 2 mld zł, gdzie szacuje się, że wartość unijnych dotacji mogłaby sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Realizacja tych projektów nie będzie możliwa bez dofinansowania ze środków unijnych. – Jeśli rząd wywoła konflikt z Unią Europejską, który może doprowadzić do pozbawienia Polski funduszy unijnych, to konsekwencje finansowe dla polskich samorządów będą katastrofalne, a realizacja w najbliższych latach potrzeb inwestycyjnych, wynikających z oczekiwań mieszkańców, nie będzie możliwa – dodaje prezydent Żuk.

W Lublinie symbole polskie i europejskie pojawią się m.in. przy wejściu do Ogrodu Saskiego oraz Parku Zawilcowa, na budynkach MOPR, Zespołu Ośrodków Wsparcia, DPS im. Matki Teresy z Kalkuty, DPS „Betania” w Lublinie, DPS dla Osób Niepełnosprawnych Fizycznie, DPS „Kalina”, DPS im. Wiktorii Michelisowej, DPS im. Św. Jana Pawła II, żłobku przy ul. Zelwerowicza, Centrum Kultury, DDK „Węglin”, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Starym; przy Arenie Lublin; przy zespołach przystanków przesiadkowych: przy ul. Związkowej (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Spółdzielczości  Pracy, ul. Związkowej i ul. Węglarza), przy Poczekajce (przystanki w rejonie skrzyżowania al. Kraśnickiej i ul. Bohaterów Monte Cassino), przy przystankach w rejonie ronda im. R. Dmowskiego, przy ul. Mickiewicza (przystanki w rejonie skrzyżowania ul. Kunickiego i ul. Mickiewicza), przy przystankach Dworzec Gł. PKP – Kunickiego, przy ul. Turystycznej (przystanki w rejonie przystanku kolejowego Lublin Zadębie) oraz przy zajezdni na ul. Grygowej, podstacji prostownikowej ul. Szczerbowskiego, pętli Choiny i pętli Abramowicka. Flagi wywieszone będą również na kamienicach wyremontowanych dzięki środkom z UE, m.in. przy ul. Kowalskiej 2, Noworybnej 3, Jezuickiej 14, Grodzkiej 4 i 6, Olejnej 14 i 5, Jezuickiej 4 i 6 oraz Królewskiej.

Tylko w samym Lublinie, dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych, od 2004 roku zrealizowano projekty inwestycje o wartości 5,1 miliarda złotych, z czego 3 miliardy pozyskano z funduszy europejskich.

Organizatorem akcji jest Stowarzyszenie „Tak! Samorządy dla Polski”.

Źródło: Biuro prasowe Urzędu Miasta Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments