Watykan potwierdził smutną informację. 31 grudnia o godzinie 9.34 zmarł papież Benedykt XVI. Joseph Ratzinger miał 95 lat. Od kilku dni pojawiały się informacje o coraz gorszym stanie emerytowanej głowy kościoła.

Benedykt XVI był papieżem od 2005 do 2013 roku, kiedy przeszedł na emeryturę. Został wybrany jako następca Jana Pawła II.

Watykan już od kilku dni przekazywał informacje o tym, że stan papieża bardzo się pogorszył. Papież zmagał się z problemami górnych dróg oddechowych. W ostatnich miesiącach emerytowanemu papieżowi poprawiono również rozrusznik serca, aby unormować rytm jego bicia.

Benedykt XVI, właściwie Joseph Aloisius Ratzinger, urodził się 16 kwietnia 1927 roku w Marktl. Był niemieckim duchownym rzymskokatolickim, profesorem nauk teologicznych i arcybiskupem metropolitą Monachium i Freising (1977 – 1982).

19 kwietnia 2005 roku w drugim dniu konklawe, po czterech głosowaniach, został wybrany następcą Jana Pawła II, którego 6 lat później osobiście beatyfikował. Benedykt XVI stał się 265. papieżem (według Watykanu). W dniu wyboru miał 78 lat i był najstarszą osobą wybraną na papieża od czasów Klemensa XII oraz pierwszym Niemcem na tym urzędzie od czasów Wiktora II (1055–1057).

Od 28 lutego 2013 był emerytowanym papieżem i pierwszym od XV wieku, który dobrowolnie zrzekł się swojego urzędu.

Fot. Vatican.va

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments