Nina Słupska, czyli Nineczka Kropeczka ma się już lepiej! Z każdym dniem, rodzice obserwują coraz większe efekty terapii genowej, którą Nina otrzymała we wrześniu. Malutką dziewczynkę wspierają nie tylko rodzice, ale również jej starszy brat, który codziennie się nią opiekuje.

Nina raz w tygodniu przyjeżdża do szpitala na badania. Kontrolowane są jej wyniki, które wracają powoli do normy. – Cały czas czekamy na to, aż wrócą one do norm laboratoryjnych. Jest lepiej z wynikami, ale nie wszystkie jeszcze doszły do normy – mówi Tomasz Słupski, tata Niny.

Nina czuje się dobrze. – Wróciliśmy do pełnej rehabilitacji z naszymi fizjoterapeutami i bardzo się cieszymy, że Nina ma już stałą opiekę. Obecnie, trenujemy każdy mięsień i każdą komórkę, żeby je poruszyć i zmobilizować do działania – opowiada tata dziewczynki.

Rehabilitacja to jednak bardzo mozolna praca. – Wygląda to tak, że ciągle jest praca, dom, szpital i ćwiczenia, ćwiczenia, ćwiczenia. Rehabilitacja wygląda tak, że jest to poruszenie każdego mięśnia, aby impuls był prawidłowy, żeby Nina mogła poruszyć nóżką i rączką – wyjaśnia.

Nina podczas rehabilitacji musi również stać w specjalnym stabilizatorze. – Nie potrafi chodzić, tylko siedzieć, więc kiedy jest stawiana to wtedy mózg, organy wewnętrzne i błędnik inaczej funkcjonują – tłumaczy.

Dla Ninki każdy ruch to rehabilitacja. – Za każdym razem, jak coś robimy to myślimy o tym, jak Nina mogłaby zaangażować swoje mięśnie, żeby można przy tym się trochę rehabilitować. Jakbym miał powiedzieć, ile czasu trwa rehabilitacja to bym powiedział, że praktycznie cały czas (śmiech). Próbujemy ją aktywizować za każdym razem – mówi pan Tomasz.

Ninę wspiera również codziennie jej starszy brat, Mikołaj. – Mikołaj nie chodził do przedszkola ze względu na to, że byliśmy w pełnej izolacji. Na każdym zajęciach czy z nami, czy to z fizjoterapeutą Mikołaj albo mi pomaga, albo angażował Ninę, np. rzucając jej piłeczkę. Syn bardzo mobilizuje Ninę do działania każdego dnia – podsumowuje Tomasz Słupski, tata Niny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments